Adli Tatilde Boşanma Davası Açabilir Miyim?

Boşanma Davası AvukatıMakaleler13 Yorum5 Haziran 2015

Boşanmak isteyen kişiler açısından bu süreçte merak edilen konulardan birisi de Adli Tatilde Boşanma Davası, Adli tatilde dava açılır mı, adli tatilde dava görülür mü, duruşma günü adli tatilde olur mu, boşanma davasını adli tatilde aç açılıp açılmayacağıdır. Bilindiği gibi her yıl temmuz ayının sonunda başlayıp eylülde sona ermektedir. Bu süre zarfında bireyler sıklıkla adli tatilde boşanma davası açabilir miyim diye merak etmektedir. Boşanma davası istenildiği zaman açılabilir. Adli tatilde ya da normal bir zamanda bireylerin boşanma davası açmaları için bir engel bulunmaz. Yalnızca adli tatil dönemlerinde hakimlerin bir çoğu mesaide olmadıkları için duruşmalar tatilden sonraya verilmektedir. Adli tatilde boşanma davası açabilir miyim diyen kişilerin dava açmak için bir engeli bulunmamakla birlikte, duruşmaları tatilden sonraya verilebilmektedir.

 

 

Adli Tatilde Boşanma Davası Duruşmaları Görülmez Mi?

Adli tatilde boşanma davası açarak evliliğini en kısa süre içerisinde sonuçlandırmak isteyen kişilerin bu süreçte duruşmalarının adli tatil içerisinde görülebilmesi için elzem bir durum ortaya çıkması gerekir. Adli tatilde anlaşmalı boşanma davası açan kişi boşanmanın uzun sürmemesi için adli tatil döneminde duruşma görülmesini istemenin geçerli bir nedeni olmalıdır. Örneğin anlaşmalı boşanma davası açacak kişinin işi nedeniyle yurtdışına yerleşmesi gerektiğinde anlaşmalı boşanma duruşmasının adli tatilde görülmesini isteyebilir. Bu konuda hakim kanaati oluşması durumunda dava adli tatilde görülebilmektedir.

 

 

Adli Tatilde Boşanma Süreci

Boşanmak istiyorum diyen kişiler açısından sıklıkla merak edilen konulardan birisi de yaz döneminde gerçekleşen adli tatilde boşanma davası açılıp açılmayacağıdır. Adli tatilde boşanma davası açılır mı diyen kişilerin boşanma istemiyle dava açmaları mümkündür. Fakat dava için duruşma günü çoğu zaman adli tatil bitimine verilmektedir. Bu da en kısa sürede boşanmak isteyen kişiler açısından 2 3 aylık bir zaman kaybı anlamına gelir. Yazın boşanmak isteyen kişilerin açılacak boşanma davasında ivedilikle boşanması gerektiğine dair hakim kanaati oluşturmaları durumunda adli tatilde de boşanılabilmektedir.

 

Hakim elzem bir durum nedeniyle boşanma davasının adli tatilde görülmesine karar verirken, bu talepde bulunan kişinin elzem durumunun ispatını isteyebilir. Yine aynı örnek üzerinden gidersek yurtdışında yaşayacak olan kişinin uçak bileti vize sonucu gibi argümanları hakim talep edebilir.

 

Adli Tatilde Boşanma Davası Nasıl Açılır?

 

Adli tatilde boşanma davası açacak kişinin davayı açması gereken yetkili mahkeme Aile Mahkemeleri, Aile Mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemeleri olmaktadır. Bireyler boşanma dilekçesi ile birlikte yetkili mahkemeye başvuru yapmaları gerekmektedir.

 

Adli Tatilde Boşanma Davası,

Etiketler: , , ,

Adli Tatilde Boşanma Davası Açabilir Miyim? Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. ismet diyor ki:

  İyi günler Adli Tatilde Boşanma Davası Açabilir Miyim? konusunda desteğe ihtiyacım var hukuki destek veriyor musunuz?

 2. Nazan diyor ki:

  eşimi sevmiyorum yardım lütfen

 3. lütfüye diyor ki:

  boşanma davası nerde açılır

 4. Sertaç diyor ki:

  boşanma davası nasıl açılır

 5. Serkan diyor ki:

  Öncelikle merhaba, ismim Serkan eşimden boşanmak istiyorum ne yapmalıyım

 6. Kemal diyor ki:

  boşanma davası nasıl açılır

 7. inci diyor ki:

  boşanmada şahit konusunda yardım

 8. Bekir diyor ki:

  boşanma avukatı konusunda önereceğiniz birileri var mı

 9. Gizem diyor ki:

  boşanma davası açmak istiyorum Adli Tatilde Boşanma Davası Açabilir Miyim? konusunda ne yapmalıyım

 10. Can diyor ki:

  zor durumdayım yardımcı olabilir misiniz

 11. Hakan diyor ki:

  Emeğinize sağlık size nasıl ulaşabilirim?

 12. Aytuğ diyor ki:

  boşanmak istiyorum ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum

 13. Fatoş diyor ki:

  Bu konuda sizden destek istiyorum

Adli Tatilde Boşanma Davası Açabilir Miyim? Hakkında Yorum Yaz

İletişim

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Şehir (gerekli)

Konu

İletiniz

Son Yorumlar

Boşanma