Boşanan Kadının Yeniden Evlenmek İçin Beklemesi

Boşanma Davası AvukatıMakaleler4 Yorum20 Ocak 2015

Medeni Kanun içerisinde boşanan kadının yeniden evlenmek istemesi durumunda 300 günlük bir bekleme süresine hükmedilmektedir. İddet Müddeti olarak adlandırılan bu süre zarfında boşanan kadın boşanmanın gerçekleştiği tarihten itibaren 300 gün boyunca yeniden evlenmek için beklemekle yükümlüdür.

 Boşanan Kadının Yeniden Evlenmek İçin Beklemesi Gerekir

İddet müddeti ya da bekleme süresi boşanmadan sonra kadının gebelik (hamilelik) durumunun olmasına karşı doğacak çocuğun soybağının belirlenmesi için uygulanmaktadır. Boşanan kadının yeniden evlenmesi durumunda boşanmanın gerçekleştiği tarihte hamile olması durumunda doğacak olan çocuğun kime ait olduğu konusunda sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle Medeni Kanun kadının boşanmasından itibaren 300 gün yeniden evlenmek için beklemesine karar vermiştir.

 

Fakat günümüzde tıp teknolojisinin gelişmiş olması nedeniyle kadınların hamile olup olmadıklarının belirlenmesi sonucu boşanan kadın bu 300 günlük iddet müddetinin (bekleme süresi) kaldırılmasını sağlayabilmektedir. Buna göre boşanma gerçekleştikten sonra açılacak olan iddet müddeti (bekleme süresi) kaldırma davası ile boşanan kadın yeniden evlenmek için beklemesi gereken 300 günlük süresi kaldırtabilmektedir.

İddet müddeti (bekleme süresi) kaldırma davaları hukuki açıdan gerekli prosedürlerin yerine getirilmesi durumunda 1 hafta ile 1 ay arasında değişen bir sürede sonuçlandırılabilmektedir. Bu süreçte uzman bir boşanma avukatı ile bireylerin iddet müddeti (bekleme süresi) kaldırma davası açmaları sonucu en kısa süre içerisinde yeniden evlenmek için beklenmesi gereken süre ortadan kaldırılabilmektedir.

İddet müddeti (bekleme süresi) kaldırma davalarında kadının hamile olmadığını kanıtlaması gerekmektedir. Bu anlamada hastaneden alınacak olan bir rapor ile iddet müddeti kaldırılabilmektedir.

İddet müddeti (bekleme süresi) kaldırma davalarında bireyler hukuki anlamda bilgi ve deneyime ihtiyaç duyacaklarıdır. Davanın hangi mahkemede açılacağı, dava için gerekli belgelerin ne olduğu, dava içerisinde hakim kanaati oluşturulması, kesinleşmiş kararın alınması gibi hukuki süreçler açısından bireylere her ne kadar avukat tutulması zorunlu olmasa bile uzman bir avukat tarafından destek almaları önerilmektedir.

Boşanan Kadının Yeniden Evlenmek İçin Beklemesinin Amacı

Boşanma sonrası kadının olası bir gebeliğinde doğacak olan çocuğun soy bağının belirlenmesi amacıyla bekleme süresi uygulanmaktadır. Fakat gelişen tıp sayesinde kadının gebe olmadığı kolay bir şekilde anlaşıldığından dolayı bireyler iddet müddeti kaldırma davası açabilirler.

Etiketler: , , , , ,

Boşanan Kadının Yeniden Evlenmek İçin Beklemesi Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. Pelin diyor ki:

  Boşanan Kadının Yeniden Evlenmek İçin Beklemesi konusunda ne yapmam gerekiyor

 2. Ayşe diyor ki:

  Boşanan Kadının Yeniden Evlenmek İçin Beklemesi konusunda yardım edebilir misiniz?

 3. Pelin diyor ki:

  en kısa sürede nasıl boşanabilirim

 4. ayşegül diyor ki:

  size nasıl ulaşabilirim

Boşanan Kadının Yeniden Evlenmek İçin Beklemesi Hakkında Yorum Yaz

İletişim

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Şehir (gerekli)

Konu

İletiniz

Boşanma