Boşanma Davalarında Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

Boşanma Davası AvukatıMal Paylaşımı2 Yorum2 Eylül 2014

Eşlerin farklı sebepler neticesinde evlilik birliğini sonlandırmak istemeleri sıklıkla karşılaşılan durumlardan birisidir. Evliliğin yasal olarak sonlandırılması için eşlerin boşanma davası açmaları zaruridir. Eşler kimi zaman boşanma ile ilgili tazminat, nafaka, velayet ya da mal paylaşımı konularında uzlaşma içerisinde olmamaktadır. Bu durum eşlerden birisinin boşanma neticesinde hak kaybı yaşamasına neden olmaktadır. Özellikle boşanma davalarında mal paylaşımı konularında eşlerin uzlaşma içerisinde olmaması sıklıkla karşılaşılan bir unsurdur.

Boşanma Davalarında Mal Paylaşımı

Boşanma davalarında mal paylaşımı konusunu iki farklı dönemde değerlendirmek daha doğru olmaktadır. 2002 yılında yürürlüğe giren 4721 sayılı kanundan önce 743 sayılı eski Medeni Kanun bulunmaktaydı. Mal paylaşımı konusunda bu iki kanun bir birinden farklı hükümlere yer vermektedir. 743 sayılı Medeni Kanunda mal ayrılığı ilkesi bulunurken, 4721 sayılı Medeni Kanunda “edinilmiş mallara katılma rejimi” söz konusudur. Eski 743 sayılı Medeni Kanunda mallar ayrılığı ilkesi uyarınca eşlerin evlilik birliği içerisinde edindikleri mallar şahsi malları olarak kabul edilmekteydi ve bu mallar boşanma neticesinde paylaşılmamaktaydı.

2002 yılında yürürlüğe giren 4721 sayılı Medeni Kanunda ise edinilmiş mallara katılma rejimi ile birlikte boşanma davalarında mal paylaşımı yapılırken evlilik içerisinde 2002 yılından sonra alınmış olan mallar ortak mal olarak kabul edilmekte ve her iki eş de bu mallar üzerinde hak sahibi olmaktadır.

Türk toplum yapısı incelendiğinde genellikle evlilik birliği içerisinde erkeğin çalıştığı ve eve gelir getirdiği kadının ise ev işleri ile ilgilendiği görülmektedir. Hal böyle olunca erkek kazandığı para ile mal varlığı edinirken, evlilik içerisinde kadının emeği dışında herhangi bir mal varlığının bulunmadığı bir gerçektir. 2002 yılında yürürlüğe giren 4721 sayılı Medeni Kanun bu durumun önüne geçmek amacıyla edinilmiş mallara katılma rejimi getirmektedir.

Edinilmiş mallara katılma rejimi ile boşanma davalarında mal paylaşımı yapılırken 2002 yılından sonra evlilik içerisinde alınmış mallar ortak mal olarak kabul edilip eşler bu mallar üzerinde eşit hakka sahip olmaktadır.

Mevcut evliliklerde 2002 yılından önce alınmış olan mallar üzerinde hala mal ayrılığı ilkesi uygulanmaktadır fakat 2002 yılından sonra alınan mallar 4721 sayılı Medeni Kanun uyarınca edinilmiş mallara katılma rejimi kapsamında değerlendirilmektedir bu nedenle boşanma davalarında mal paylaşımı yapılırken evlilik içerisinde alınmış olan malların hangi senede alındığı önem taşımaktadır.

Boşanma davalarında mal paylaşımı yapılırken bireyler sıklıkla hak kaybı yaşamaktadır. Bu nedenle olası bir hak kaybı yaşanmaması adına bireylerin boşanma avukatı tarafından etkin bir hukuk desteği almaları önerilmektedir. her ne kadar boşanma davalarında boşanma avukatı tutulması zorunlu olmasa bile bireylerin hak kaybı yaşamamak adına kendilerini savunacaklarına inandıkları en iyi boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları önerilir.

 

Hemen Boşanma Avukatına Danış!!

Etiketler: , , , , ,

Boşanma Davalarında Mal Paylaşımı Nasıl Olur? Hakkında Yapılan Yorumlar

  1. Selçuk diyor ki:

    Boşanma Davalarında Mal Paylaşımı Nasıl Olur? hususunda sizden yardım talep ediyorum

  2. Atiye diyor ki:

    eşimi sevmiyorum yardım lütfen

Boşanma Davalarında Mal Paylaşımı Nasıl Olur? Hakkında Yorum Yaz

İletişim

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Şehir (gerekli)

Konu

İletiniz

Son Yorumlar

Boşanma