Boşanma Davalarında Yoksulluk Nafakası Nasıl Alınır?

Boşanma Davası AvukatıNafaka5 Yorum11 Mayıs 2015

Boşanma davası açacak kişiler açısından,hakimin vereceği boşanma kararı sonrası hayatın idame ettirilebilmesi için nafaka alınıp alınamayacağı konusu en fazla merak edilen konular arasındadır. Boşanma davalarında yoksulluk nafakası alınması,evlilik içerisindeki hayat standardını kaybedecek ve yoksulluğa düşecek kişilere, boşandığı eşinin her ay belirli bir miktar para ödemesi kavramıdır. Boşanan kişinin eşinden her ay belirli bir nafaka alabilmesi adına boşanma davalarında yoksulluk nafakası bağlanması, belirli şartlar dahilinde olmaktadır.

 

 

Boşanma Davalarında Yoksulluk Nafakası Nasıl Alınır?

Boşanma davalarında yoksulluk nafakası alınabilmesi için öncelikle nafaka talebinde bulunacak olan kişinin boşanmayı getiren olaylar üzerinde eşinden daha az kusura sahip olması ya da kusursuz olması gerekir. Örneğin meşru bir neden olmadan evi terk eden birey, terk nedeniyle boşanma davası açıldığında eşinden daha fazla kusura sahiptir. O nedenle boşanma davalarında yoksulluk nafakası bağlanmaz. Yine aynı örnek üzerinden gidecek olursak eşi tarafından darp edilen kişi evi terk etmesi durumunda boşanma davası açabilir ve burada terk meşru bir neden olarak sayılır. Bunun sonucunda yoksulluk nafakası talep edilebilmektedir.

 

 

Boşanma Davalarında Yoksulluk Nafakası Ne Kadar Alınabilir?

Yoksulluk nafakasının amacı evlilik içerisindeki yaşam standardının düşecek olması ve bunun bir nebze de olsa telafi edilmek istenmesidir. Yoksulluk nafakası talep edilirken hakim karşı tarafında ödeme gücü oranında bir nafakaya hükmeder. Burada etkili bir savunma yapılması ve boşanmayı getiren olaylar üzerinde haklılığın kanıtlanmasının önemi kadar, nafaka talep edilecek kişinin gelirinin tespit edilmesi de önemli bir konudur. Kimi zaman bireylerin gelirleri daha düşük gösterilebilir. Örneğin her ne kadar yasal olmasa da bireyler fazla gelire sahip oldukları halde asgari bir tutardan gelir beyan edebilirler. Bu durum boşanma davalarında yoksulluk nafakası alacak kişinin alacağı nafaka miktarını direk olarak etkiyecektir. O yüzden nafaka talep edilecek olan bireyin gelirinin doğru tespiti gerekir.

 

 

 

Boşanma davası açacak kişilerin bu süreçte mutlaka uzman bir boşanma avukatı tarafından destek alması gerekir. Boşanma avukatı tutmak zorunlu olmasada boşanma davalarında avukat tutulması nafaka da dahil olmak üzere, velayet, mal paylaşımı, tazminat gibi bir çok hususta avantaj sağlamaktadır. Boşanma davalarında yoksulluk nafakası isteyecek kişinin boşanma avukatı tutması, boşanmayı getirecek olaylarda haklılığın kanıtlanması ve bunun neticesinde alınacak nafaka miktarını belirleyecektir.

Etiketler: , , ,

Boşanma Davalarında Yoksulluk Nafakası Nasıl Alınır? Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. Deniz diyor ki:

  boşanmak istiyorum ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum

 2. gülçe diyor ki:

  Merhaba adım gülçe boşanma konusunda yardımcı olabilir misiniz?

 3. ismet diyor ki:

  Boşanma Davalarında Yoksulluk Nafakası Nasıl Alınır? konusunda yardım edebilir misiniz?

 4. Tansu diyor ki:

  Kolay gelsin ben Tansu boşanma için gerekli belgeler nelerdir?

 5. mikail diyor ki:

  merhaba,boşanma avukatı arıyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz

Boşanma Davalarında Yoksulluk Nafakası Nasıl Alınır? Hakkında Yorum Yaz

İletişim

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Şehir (gerekli)

Konu

İletiniz

Boşanma