Boşanma Davası Nerede Açılır?

Boşanma Davası AvukatıMakaleler0 Yorum23 Kasım 2015

Boşanma sürecinde bireyler açısından önemli konulardan birisi de boşanma davası işlemleridir. Boşanmanın hukuki boyutu taraflar açısından titizlikle yürütülmesi gereken hususlardan birisidir. Zira boşanmanın sağlıklı ve kolay bir şekilde atlatılabilmesi için açılacak boşanma davasının en kısa sürede ve hak kaybı yaşanmadan sonuçlandırılması gerekir. Bu makalemizde boşanma sürecinde merak edilen konulardan olan “boşanma davası nerede açılır” konusu üzerinde duracağız.

 

Boşanma Davası Nerede Açılır?

Boşanma davası açmak isteyen kişiler açısından istenilen yerde boşanma davası açılması mümkün değildir. Bu noktada davanın açılacağı yer eşlerin son altı ayda birlikte ikamet ettikleri yerdeki Aile Mahkemeleridir. Ülkemizde kimi yerlerde Aile Mahkemesi bulunmayabilir. Aile Mahkemesinin bulunmadığı yerlerde boşanma davası nerede açılır diyen bireyler davalarını Asliye Hukuk Mahkemelerinde açmalıdırlar.

 

Boşanma Davasını Nerede Açmam Gerekir?

Boşanma sürecinde sıklıkla sorulan sorulardan birisi olan boşanma davasının nerede açılacağı hakkındaki sorulardır. Boşanma istemiyle dava açılacak yer eşlerin son altı aydır birlikte ikamet ettikleri yer mahkemesidir. Eşler altı aydan daha uzun bir süredir farklı yerlerde ikamet ediyorlarsa (resmi ikamet adresleri farklıysa) boşanma davası davalının ikamet adresinde açılmalıdır.

 

Boşanma Davalarında Yetkili Mahkeme Neresidir?

Boşanma davası nerede açılır diye merak eden kişilerin, görevli mahkeme ve yetkili mahkeme ayrımını doğru yapmaları gerekir. Burada boşanma davalarında görevli mahkemeler öncelikle Aile Mahkemeleridir. Aile Mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemesine boşanma istemiyle dava açılır. Boşanma davalarında yetkili Mahkeme kavramı ise, boşanma davasını açacağınız mahkemedir. Eşler son altı aydır birlikte ikamet ettikleri yerdeki Aile Mahkemesine boşanma davası açabilirler.

 

Yurtdışından Boşanma Davası Açılabilir Mi?

Yurtdışında ikamet eden bireyler boşanma davasını Türkiye’de açabilirler. Bu noktada Türkiye’de bir ikamet adresine sahip olmayan kişiler,İstanbul İzmir ya da Ankara illerinden birisinde boşanma davası açabilirler. Boşanma davası nerede açılır diye merak eden kişilerin bilmeleri gerekir ki, yurtdışında ikamet eden kişilerin, anlaşmalı olarak boşanmak istemeleri durumunda duruşma için Türkiye’ye gelmeleri ve mahkemeye katılmaları gerekir. Fakat çekişmeli olarak Türkiye’ye gelmeden burada Tutulacak boşanma avukatı ile boşanma davası açabilirler.

Boşanma Davası Nerede Açılır

Etiketler: , , ,

Boşanma Davası Nerede Açılır? Hakkında Yorum Yaz

İletişim

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Şehir (gerekli)

Konu

İletiniz

Son Yorumlar

Boşanma