Boşanma Davası Sürerken Aldatma

Boşanma Davası AvukatıMakaleler12 Yorum22 Nisan 2015

Evlilik içerisinde eşlerin birbirlerine karşı görev ve sorumlulukları bulunur. Bu görev ve sorumlulukların yerine getirilmemesi evliliğin sekteye uğraması anlamına gelir. Bu görev ve sorumluluklardan birisi de sadakattir. Sadakat yükümlülüğü evlilik boyunca tarafların birbirlerine karşı yeirne getirmeleri gereken görevlerdendir. Medeni Kanun sadakat yükümlülüğünün yerine getirilmediği durumlarda aldatma nedeniyle boşanma davası açılabileceğine hükmetmiştir. Peki boşanma davası sürerken aldatma eylemi gerçekleştirilmesi durumunda taraflar açısından bu durumun bir bağlayıcılığı var mıdır varsa bunun ne gibi yaptırımları olmaktadır.

 

Boşanma Davası Sürerken Aldatma – Aldatma Sayılır Mı?

Boşanma davası açılmış olması evliliğin sona erdiği anlamı taşımamaktadır. Ya da bir başka ifadeyle boşanma davası açan kişi evliliği bitirmek istediği yönünde bir irade ortaya koymaktadır. Fakat davanın ne şekilde sonuçlanacağı süreç sonunda hangi kararın çıkacağı belirli olmadığında boşanma davasının kesinleşmesine kadar taraflar yasal olarak evlidirler. Bu durumda boşanma davası sürerken aldatma gibi bir eylemde, evlilik içerisindeki eşlerin birbirlerine olan sadakat yükümlülüğü de yerine getirilmemiş olmaktadır.

boşanma davası sürerken aldatma

boşanma davası sürerken aldatma

Boşanma Davası Sürerken Aldatan Kişi Kusurludur!

Boşanma davası açılması evliliğin bittiği anlamına gelmemektedir. Açılacak olan boşanma davası ret de edilebilir. O yüzden boşanma davasının kesinleşmemesi aldatma eylemini gerçekleştiren kişi açısından kusur anlamı taşır. Bilindiği gibi boşanma davalarında eşlerin kusur oranları boşanmanın sonuçlarını da etkilemektedir.

 

Boşanma Davası Sürerken Aldatma Nafaka ve Tazminatı Etkiler

Boşanma davası sürerken aldatan kişi boşanmada kusurlu olarak nitelendirilmektedir ve bu birey açısından kusur boşanmanın hukuki sonuçlarını da direk olarak etkileyecektir. Boşanmanın maddi sonuçlarından olan maddi ve manevi tazminat talep edilirken, kusur oranına göre hakim karar vermektedir. O yüzden boşanma davası sürerken aldatma eylemine girişen kişi açısından bu durum olumsuzdur.

 

 

Boşanma Davası Sürerken Aldatma İspat Edilmelidir

Boşanma davası sürerken bireylerin aldatma davranışı ispat edilerek mahkemeye sunulması durumunda boşanma nedenleri arasında aldatma da gösterilebilir. Bunun için aldatılan kişinin ispat etmesi gerekir. Örneğin boşanma davası açıldıktan sonra eşin başka birisiyle yaşaması ve boşanma davasının sonuçlanmasını beklemeden o kişiyle ilişkiye başlaması aldatma olarak kabul edilir. Bu durumda açılan boşanma davasında aldatma eylemi öne sürülebilmektedir.

Etiketler: , ,

Boşanma Davası Sürerken Aldatma Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. satı diyor ki:

  eşimden ayrılmak istiyorum yardım edermisiniz

 2. Nilay diyor ki:

  boşanma davası avukatı arıyorum

 3. Koray diyor ki:

  İyi günler Boşanma Davası Sürerken Aldatma konusunda desteğe ihtiyacım var hukuki destek veriyor musunuz?

 4. Cansu diyor ki:

  Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş

 5. Naile diyor ki:

  boşanma hakkında soru sormak istiyorum

 6. Selçuk diyor ki:

  boşanmak istiyorum ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum

 7. Burcu diyor ki:

  teşekkürler yardımınız için

 8. Bekir diyor ki:

  Öncelikle merhaba, ismim Bekir eşimden boşanmak istiyorum ne yapmalıyım

 9. Aynur diyor ki:

  Öncelikle merhaba, ismim Aynur eşimden boşanmak istiyorum ne yapmalıyım

 10. Güliz diyor ki:

  anlaşmalı boşanma nasıl yapılır

 11. Dursun diyor ki:

  teşekkürler yardımınız için

 12. Pelin diyor ki:

  Anlattıklarınız için teşekkürler

Boşanma Davası Sürerken Aldatma Hakkında Yorum Yaz

İletişim

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Şehir (gerekli)

Konu

İletiniz

Son Yorumlar

Boşanma