Boşanma Davası Türleri

Boşanma Davası AvukatıMakaleler10 Yorum1 Nisan 2015

Boşanmak isteyen bireyler açısından açılacak boşanma davası şekil ve usül yönünden farklı türlerde olmaktadır. Boşanma davası türleri davanın yürütülme şekline göre farklılık gösterir. Bu noktada eşlerin boşanmayı ilgilendiren her konuda uzlaşma sağlamaları ve mendeni kanunda belirlenmiş şartları yerine getirmiş olmaları durumunda anlaşmalı boşanma davası açılabilirken, eşlerin boşanmayı ilgilendiren konularda hem fikir olmadığı durumlarda çekişmeli boşanma davası açılmaktadır.

Boşanma Davası Türleri Hangileri

Boşanma davası türleri içerisinde yer alan anlaşmalı boşanma davası, boşanmanın en kısa süre içerisinde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Anlaşmalı boşanma davası ile taraflar tek celsede boşanma gerçekleştirebilirler. Burada anlaşmalı boşanmanın tek celsede sonuçlandırılması için en önemli unsur, anlaşmalı boşanma protokolünün hukuki açıdan doğru hazırlanmış olmasıdır.

 

Boşanma davası türleri içerisinde bir diğer boşanma davası türü olan çekişmeli boşanma davalarında ise taraflar boşanmayı ilgilendiren çocuğun velayeti, mal paylaşımı, nafaka ya da tazminat gibi hususların en az birisinde uzlaşma sağlayamaz. Çekişmeli boşanma davaları anlaşmalı boşanma davası ile kıyaslandığında daha uzun sürer ve etkili bir şekilde yürütülmesi durumunda 4 6 celse arasında sonuçlandırılabilir. Bu da ortalama 8 ay ile 1 yıl arasında bir sürede boşanmanın gerçekleşmesi anlamına gelir. Çekişmeli boşanma davalarında boşanmayı getiren olayların, incelenmesi adına tanık dinlemesi, bilirkişi raporu hazırlanması, argümanların ortaya koyulması gibi durumlar oluşmaktadır. Bu da çekimeli boşanma davasının süresini uzatır.

 Boşanma Davası Türleri

Boşanma davası türü ne olursa olsun,boşanmanın en kısa sürede sonuçlandırılması için gerekli olan esas unsur, hukuki prosedürlerin etkili bir şekilde yerine getirilmesidir. Hukuki süreç içerisinde atılacak adımların yanlışlığı boşanma davası süresini uzatabileceği gibi boşanma davasının reddine de neden olabilmektedir. Bilindiği gibi boşanma davasının reddi durumunda bireyler 3 yıl içerisinde aynı hukuki nedenle tekrar boşanma davası açamamaktadır. O yüzden boşanma davası türleri ne olursa olsun esas üzerinde durulması gereken hukuki altyapının kurulmasıdır.

 

Bu noktada boşanma avukatı ile açılacak boşanma davası hukuki süreci hızlandıracağından boşanma davası daha kısa sürede sonuçlanabilmektedir. Boşanmak istiyorum diyen kişiler açısından açılacak boşanma davası türleri ne olursa olsun sürecin hızlı yürütülmesi ve hak kaybı yaşanmaması için boşanma avukatı tutulması önerilir.

Etiketler: , , , ,

Boşanma Davası Türleri Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. Gizem diyor ki:

  boşanma davamı nerede açmalıyım

 2. Sibel diyor ki:

  Yararlı bir yazı olmuş

 3. Tansu diyor ki:

  boşanma davasını ben mi açmalıyım

 4. Taner diyor ki:

  Boşanma Davası Türleri hususunda sizden yardım talep ediyorum

 5. Tansu diyor ki:

  Anlattıklarınız için teşekkürler

 6. Selçuk diyor ki:

  boşanma avukatı konusunda önereceğiniz birileri var mı

 7. Bekir diyor ki:

  boşanmak istiyorum Boşanma Davası Türleri konusunda size danışabilir miyim

 8. Sertaç diyor ki:

  eşimden boşanmak istiyorum Boşanma Davası Türleri konusunda yardım lütfen

 9. Mehmet diyor ki:

  eşimi artık sevmiyorum ne yapmalıyım

 10. Neslihan diyor ki:

  çekişmeli boşanma ne kadar sürer

Boşanma Davası Türleri Hakkında Yorum Yaz

İletişim

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Şehir (gerekli)

Konu

İletiniz

Son Yorumlar

Boşanma