Boşanma Tenfiz Davası Nasıl Açılır?

Boşanma Davası AvukatıTanıma Tenfiz15 Yorum16 Mart 2015

Yabancı ülkede yapılan boşanma işlemleri Milletler arası özel hukuka göre ülkemizde geçerli olmamaktadır. Bu nedenle yurtdışı mahkemelerinin vermiş olduğu boşanma kararlarının Türkiye’de tanınması ve tenfizi işlemi yapılması gerekir.Boşanma Tenfiz kavramı, yabancı mahkemenin verdiği kararların Türkiye’de icra edilebilir olmasını sağlamak olarak açılanabilir. Yurtdışında boşanan kişilerin de bu işlemi Türkiye’de tenfiz ettirmeleri onların ileriki dönemde yaşayacakları miras, yeniden evlenme, mal paylaşımı gibi sıkıntılarını ortadan kaldıracaktır.

 Boşanma Tenfiz Davası Nasıl Açılır?

Yabancı ülkedeki boşanmanın Türkiye’de tenfizi için tenfiz davası açılması gerekir. Tenfiz davası sıklıkla tanıma davası ile karıştırılmaktadır. İkisi farklı dava türleri olmalarına rağmen tenfiz davası aslında içerisinde tanıma işlemini de içermektedir. Tenfiz davası nasıl açılır diye merak edenler açısından boşanmanın Türkiye’de tenfizi adına Aile Mahkemesine dava açılması gerekir.

 

Tenfiz davası belgeleri ile birlikte bireyler ikamet adreslerinin bulunduğu yerdeki Aile Mahkemesine açmalıdırlar. Hali hazırda yurtdışında ikamet eden kişiler açısından da boşanma tenfiz davası İstanbul, İzmir, Ankara illerinden birisinde açılabilir. Boşanma tenfiz davası yurtdışından Türkiye’ye gelmeden de tutulacak bir boşanma davası avukatı ile çözülebilmektedir.

 

Boşanma tenfiz davası süre olarak izlenen yola göre farklılık gösterebilmektedir. Yurtdışında boşanan eşlerin her ikisinin de Türkiye’de farklı boşanma avukatlarına vekalet vermeleri tenfiz davası süresini 1 hafta ile 2 ay arasında bir süreye yayacakken, bireysel olarak açılması durumunda boşanma tenfiz davası 2 3 yılı bulabilmektedir.

 

Boşanma tenfiz davası ücretleri açısından ise bu süreçte bireylerin davayı açmaları için ödemeleri gereken harçlar, gerekli belgelerin hazırlanması için ödenecek tutarlar, çeviri masrafları ve boşanma avukatı ücretleri toplam gideri belirleyecektir. Söylenmesi gerekir ki boşanma avukatı tutulması bu süreçte zorunlu değildir. Fakat ülkemizdeki dava süreleri düşünüldüğünde en kısa süre içerisinde boşanmanın tenfizi gerçekleştirilmesi ve hak kaybı ile karşılaşılmaması adına boşanma avukatı tutulması önerilmektedir.

Boşanma Tenfiz Davası Nasıl Açılır 2015, Boşanma Tenfiz Davası Nasıl Açılır maliyeti nedir, Boşanma Tenfiz Davası Nasıl Açılır nereye başvurmak gerekir, Boşanma Tenfiz Davası Nasıl Açılır avukat tutmaya gerek var mıdır gibi sorular bu süreçte sıklıkla karşılaşılan boşanma tenfiz davaları konuları olmaktadır.

Etiketler: , , ,

Boşanma Tenfiz Davası Nasıl Açılır? Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. naz diyor ki:

  boşanma davası ortalama ne kadar sürer

 2. Nalan diyor ki:

  boşanma sonrası çocuğumun durumu ne olur

 3. Ayberk diyor ki:

  boşanma dilekçesi nasıl hazırlanır

 4. Bahar diyor ki:

  anlaşmalı boşanmak istiyorum

 5. Levent diyor ki:

  boşanma davası açmak istiyorum Boşanma Tenfiz Davası Nasıl Açılır? konusunda ne yapmalıyım

 6. keriman diyor ki:

  Boşanma Tenfiz Davası Nasıl Açılır? hususunda sizden yardım talep ediyorum

 7. yaren diyor ki:

  size nasıl ulaşabilirim

 8. Cansu diyor ki:

  boşanırsam mal paylaşımı nasıl olur

 9. Volkan diyor ki:

  boşanma konusunda yardımlarınızı bekliyorum

 10. Kamil diyor ki:

  bana ulaşabilir misiniz

 11. Serkan diyor ki:

  bana ulaşabilir misiniz

 12. Ertan diyor ki:

  boşanma sonrası çocuk kime verilir

 13. Volkan diyor ki:

  bir an önce boşanmak istiyorum

 14. Kamil diyor ki:

  boşanma davası açmak istiyorum Boşanma Tenfiz Davası Nasıl Açılır? konusunda ne yapmalıyım

 15. Gizem diyor ki:

  boşanma davasını ben mi açmalıyım

Boşanma Tenfiz Davası Nasıl Açılır? Hakkında Yorum Yaz

İletişim

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Şehir (gerekli)

Konu

İletiniz

Son Yorumlar

Boşanma