Boşanma Tenfiz Davası Nasıl Açılır?

Boşanma Davası AvukatıTanıma Tenfiz4 Yorum21 Mart 2015

Boşanma tenfiz davası yurtdışında alınan boşanma kararlarına ait olan hukuki sonuçların ülkemizde tenfiz edilebilmesi için açılacak olan dava türüdür. Yurtdışında boşanan çiftler açısından boşanmanın hukuki sonuçları, çocuğun velayeti, mal paylaşımı, tazminat, nafaka gibi konular olup bunlar ülkemizde boşanma tenfiz davası açılmaksızın geçerli olmamaktadır. Milletlerarası Özel Hukuk’a göre her mahkeme kararı bulunduğu ülke içerisinde geçerlidir. Buna göre bireylerin boşandıkları ülke mahkemesinin vermiş olduğu kararları ülkemizde tenfiz ettirmeleri gerekir. Boşanma tenfiz davası nasıl açılır diye merak edenler açısından bu makalemizde tenfiz davaları hakkında bilgiler vereceğiz.

 

Boşanma Tenfiz Davası Nasıl Açılır?

Boşanma tenfiz davası için gerekli belgeler ile birlikte bireyler Aile Mahkemesine başvuru yapmalıdırlar. Davanın açılacağı görevli mahkeme tıpkı boşanma davalarında olduğu gibi Aile Mahkemeleridir. Boşanma tenfiz davası dilekçesi ile birlikte bireyler yetkili Aile Mahkemesine boşanmanın Türkiye’de tenfizi için dava açabilirler.

 

 

Boşanma Tenfiz Davası Nerede Açılır?

 

Boşanma tenfiz davaları için görevli mahkemenin Aile Mahkemesi olduğunu belirtmiştik. Peki bu dava hangi aile mahkemesinde açılacaktır? Boşanma tenfiz davası açarak yabancı mahkemedeki boşanmalarına ilişkin hukuki sonuçların Türkiye’de de geçerli olabilmesi için başvuru yapacak bireylerin bu aşamada yurtdışında ikamet etmeleri durumunda davayı açacakları yer mahkemesi İstanbul İzmir ya da Ankara illerinde bulunan Aile Mahkemeleri olmaktadır. Bireyler Davaya katılmak zorunlu değildir. Fakat bireyler açısından davanın açılıp takip edilmemesi ve prosedürlerin doğru bir şekilde yerine getirilmemesi, davanın 4 5 sene sürmesine neden olacaktır.

 

Boşanma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanmanın tenfizi,  sürecin nasıl yürütüldüğüne göre farklı sürelerde sonuçlandırılabilmektedir. Örneğin tenfiz davaları konusunda uzman bir boşanma avukatı ile boşanmanın tenfizi davası açılması durumunda dava 1 hafta ile 3 ay arasında bir sürede sonuçlandırılabilir. Fakat bireylerin tek başına dava açmaları durumunda çoğu zaman dava süresi 2 yılın üzerinde olmaktadır. Bu da bireylere hem maddi hem de manevi zararlar verecektir.

 

Boşanma Tenfiz Davası Açılmazsa Ne Olur?

Boşanmanın tenfizi davası açılmasının esas amacı yurtdışında boşanma süreci sonrası bu kararın ülkemizde icra edilebilmesidir. Yani yurtdışı mahkemelerinde hakimin vermiş olduğu velayet, mal paylaşımı tazminat nafaka gibi durumlar ülkemizde geçerli olmayacağından dolayı bireyler maddive manevi olarak zarar görebilmektedirler. Özellikle bu davanın açılmaması Türkiye’de evli olarak görünme nedenidir. Bu da bireylerin yeniden evlenmek istemeleri gibi bir durumda evlilik yapamamalarına neden olacağı gibi, ilerde miras paylaşımı konusunda da sıkıntılar doğuracaktır.

 

Boşanma Tenfiz Davası Nasıl Açılır, Boşanma Tenfiz Davası Nasıl Açılır 2015, Boşanma Tenfiz Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur, Boşanma Tenfiz Davası Nasıl Açılır Maliyeti Ne Kadardır?

Etiketler: , , ,

Boşanma Tenfiz Davası Nasıl Açılır? Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. Kemal diyor ki:

  eşimden boşanmak için ne önerirsiniz

 2. Mesut diyor ki:

  boşanma davası avukatı arıyorum

 3. Pınar diyor ki:

  çocuğumun velayetini almak istiyorum

 4. Tansu diyor ki:

  boşanma davası açmam gerek ne yapmalıyım

Boşanma Tenfiz Davası Nasıl Açılır? Hakkında Yorum Yaz

İletişim

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Şehir (gerekli)

Konu

İletiniz

Son Yorumlar

Boşanma