Boşanmada Ne Kadar Tazminat Alırım?

Boşanma Davası AvukatıTazminat9 Yorum3 Şubat 2015

Boşanmada tazminat ile ilgili olarak bireyler sıklıkla ne kadar tazminat alacağını merak edebilmektedirler. Boşanma davalarında tazminata ilişkin hakimler karar verirken boşanmayı getiren olaylar içerisinde tarafların kusurlarını göz önünde bulundurarak maddi veya manevi tazminata hükmetmektedirler. Medeni Kanunda, boşanma davalarında tazminat taleplerinin nasıl karşılanacağı ifade edilmektedir. Buna göre boşanmayı getiren olaylar içerisinde tarafların kusursuz olmaları şartı aranmamakta bunun yerine karşı taraftan daha az kusura sahip olmalarının yeterliliğine değinilmektedir. Boşanmada ne kadar tazminat alırım diyen kişiler açısından ise boşanmada talep edilecek olan maddi tazminat veya manevi tazminat belirlenirken, boşanma davası içerisinde öne sürülen boşanma nedeni, boşanma davasında maddi veya manevi tazminat talep edilen tarafın ödeme gücü (maddi durumu) tarafların sosyal statüleri gibi bir çok durum belirleyici olmaktadır.

 Boşanmada Ne Kadar Tazminat Alırım?

Boşanmada ne kadar tazminat alırım diyen kişilerin talep edecekleri tazminat, maddi tazminat yada manevi tazminat olabileceği gibi her iki tazminat türününde talebi söz konusu olabilmektedir. Boşanma davalarında maddi tazminat talep edecek olan bireyler açısından, boşanmanın maddi bir zarar getireceği, sonucunda bu maddi zararın tazminin gerektiği yönünde hakim kanaati oluşturulması gerekir. Hakimler, tüm delilleri inceleyerek maddi kaybın giderilmesi yönünde karar verebilmektedirler. Boşanma davalarında manevi tazminat ise boşanmayı getiren olaylar ile ilgili olarak kişilik haklarının saldırıya uğraması sonucu alınabilmektedir. Boşanmayı getiren olaylarda (örneğin aldatma, eşi küçük düşürme,eşi tehdit etme…) kişilik haklarının saldırıya uğranması durumunda birey, bu durumun tazminini talep edebilmektedir.

 

Boşanma davalarında tazminat talebinde iki taraf da bulunabilmektedir. Hakimler kimin maddi veya manevi tazminat almaya hak kazanacağını belirlerken, boşanmaya ilişkin hukuki sebepleri incelemekte ve daha az kusurlu tarafında tazminat talebinin yerine getirilmesine karar vermektedir.

 Boşanmada Ne Kadar Tazminat Alınabilir?

Boşanmada maddi ve manevi tazminat talebinde bulunulduğunda, hakim talep edilen tazminat tutarlarından daha fazla bir tutara hükmetmemektedir. Yani 250.000 TL maddi tazminat ve 100.000 TL Manevi tazminat talebinde bulunan bir kişi için toplamda 350.000 TL olan tazminat taleplerinden daha fazla bir tutarda tazminata hakimler hükmetmemektedir. O nedenel tazminat talep edilirken, bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Diğer yandan boşanmada ne kadar tazminat alırım diyen kişiler açısından alacakları tazminat tutarı, karşı tarafında ödeme gücü ile ilişkilidir. Hakimler boşanmada tazminata hükmederken üzerinde durdukları bir diğer önemli unsur ise tazminat ödeyecek kişinin maddi durumu olmaktadır.

 

Boşanmada ne kadar tazminat alırım diyen kişiler açısından bu süreçte boşanma konularında daha az kusurlu olmak esas unsur olduğu için açılacak olan boşanma davasında etkili bir savunma yapılması gerekir. Bu noktada uzman bir boşanma avukatı ile boşanma davası açılması önerilmektedir. Bireyler boşanmayı getiren olaylar içerisinde daha az kusura sahip olduklarını, tanıklar ve diğer argümanlar ile destekleyebilmektedirler. Öte yandan boşanma davalarında tazminat talep edecek kişiler açısından uğranılan zararın somut ve objektif bir şekilde kanıtlanması gerekir.

Etiketler: , , , , , ,

Boşanmada Ne Kadar Tazminat Alırım? Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. Cansu diyor ki:

  anlaşmalı boşanmak istiyorum

 2. Aliye diyor ki:

  Tazminat konusunda bilgilendirici olmuş

 3. Aytuğ diyor ki:

  merhaba,boşanma avukatı arıyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz

 4. Sibel diyor ki:

  boşanma konusunda yardım istiyorum

 5. Can diyor ki:

  boşanmak istiyorum ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum

 6. Meftune diyor ki:

  boşanma davası avukatı arıyorum

 7. Dursun diyor ki:

  boşanma hakkında soru sormak istiyorum

 8. Nilsu diyor ki:

  boşanma davası açmam gerek ne yapmalıyım

 9. şukufe diyor ki:

  Yararlı bir yazı olmuş

Boşanmada Ne Kadar Tazminat Alırım? Hakkında Yorum Yaz

İletişim

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Şehir (gerekli)

Konu

İletiniz

Son Yorumlar

Boşanma