Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Boşanma Davası AvukatıMakaleler3 Yorum24 Kasım 2014

Boşanma eşlerin evliliklerini yasal olarak sonlandırmaları kavramıdır. Bu süreçte boşanmak istiyorum diyen kişilerin boşanma davası açmaları gerekir. Boşanmak istiyorum ne yapmalıyım diye merak eden bireyler bu süreçte boşanma isteklerini hukuki bir temele dayandırmalıdırlar. Aksi durumda açılacak olan boşanma davası reddedilecektir. Boşanma davası süreç olarak karmaşık ve zor bir süreçtir ve bu süreç içerisinde eşler gerek sosyal gerekse de psikolojik açıdan olumsuz etkilenebilmektedirler. O nedenle boşanmak istiyorum diyen bireylerin en kısa sürede boşanma gerçekleştirmeleri kendi menfaatlerine olacaktır.

Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım

Boşanmak isteyen kişilerin bu süreci hızlı bir şekilde atlatabilmeleri adına eşleri ile boşanmaya ilişkin tüm konularda uzlaşma içerisinde olmaları en kısa sürede boşanmanın kapısını açacaktır. Bu şekilde açılacak olan boşanma davası “anlaşmalı boşanma” davası olarak adlandırılmaktadır ve eşlerin uzman bir boşanma davası avukatı aracılığı ile yapacakları boşanma protokolü sayesinde eşler, tek celsede boşanma gerçekleştirebilmektedirler.  Anlaşmalı boşanma davası açılabilmesinin şartları vardır ve bu şartların yerine getirilmesi boşanma sürecinin en hızlı şekilde sonuçlandırılmasına olanak sağlar. En kısa sürede boşanmak istiyorum ne yapmalıyım diyen kişilerin anlaşmalı boşanabilmeleri için yerine getirmeleri gereken şartlar; en az 1 yıl evli kalmış olmak, anlaşmalı boşanma protokolü imzalamak ve açılacak anlaşmalı boşanma davasında mahkeme salonunda hazır bulunmak şeklinde sıralanmaktadır.

 

Boşanmak istiyorum diyen bireylerin eşleri ile anlaşmazlık içerisinde olması durumunda açılacak boşanma davasında süreç nasıl işler?

Boşanma ile ilgili herhangi bir konuda eşlerin anlaşmazlık yaşamaları durumunda açılacak olan boşanma davası çekişmeli boşanma davasıdır. Çekişmeli boşanma davalarında eşler müşterek çocuğun velayeti, evlilik içerisinde edinilen malların paylaşımı, boşanma sonucu maddi ve manevi tazminat , nafaka gibi konularda sıklıkla hak kayıpları yaşayabilmektedir. O nedenle yasal hakların bilinmesi ve korunması adına bu süreçte boşanma davası avukatı tutulması önemlidir. Diğer yandan çekişmeli boşanma davaları yıllarca sürebilen davalardır ve boşanma avukatı tutulması 7 8 ay gibi bir sürede çekişmeli boşanma davasının sonuçlanmasını sağlayabilir.

 Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım Diyenler Dikkat!!

Boşanmak istiyorum ne yapmalıyım diyen bireylerin boşanma davası açarken dikkatli olmaları gereken konulardan birisi de boşanma davasında öne sürülecek boşanma nedeninin doğru tespiti ve etkili bir şekilde savunularak ispat edilmesidir. Boşanma davalarının reddine neden olan olaylar incelendiğinde en fazla boşanma davası reddi sebebi davayı açan bireyin boşanma gerekçesini ispat edememesi ya da yanlış bir nedene dayanarak boşanma davası açması olduğu görülmektedir. Boşanma davasının Medeni Kanunda belirlenmiş boşanma nedenleri esasında açılması ve sıkı bir savunma ile ispatı gereklidir. O açıdan boşanma avukatı tutulması boşanma davasının reddi gibi bir durum ile karşılaşılmamasına olanak sağlayacaktır.

Etiketler: , , ,

Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım? Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. Fatma diyor ki:

  Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş

 2. Mehmet tahmaz diyor ki:

  BEN EŞİMDEN BOŞANMAK İSTEMİYORUM 2 COCUĞUM VAR VE EŞİMİN BANA KAŞI KÜÇÜK OĞLUMU KULANIYOR VE BEN AYRILMAK İSTEMİYORUM VE EŞİMİ ÇOK SEVİYORUM BEN İŞTE İKEN BENİM GÖRÜŞÜM ALINMADAN EVİMİ BOŞALTIP AYRI EVE DAŞINMIŞTIR AMA BEN EŞİMİ VE ÇOCUKLARIMI BİRARAYA GETİRMEK VE AİLEMİ VE COCUKLARIMLA OLMAK İSTİYORUM KANUNLAR KADINLARIN YANIDA OLMASI AİLELERİ PARCALIYOR

  • admin diyor ki:

   Mehmet bey yaşamakta olduğunuz durum ile ilgili olarak eşinizin boşanma davası açtığını var sayarsak siz istemeseniz bile boşanma gerçekleşecektir. Bu durumun tek istisnası boşanma davasının reddidir. Eşinizin boşanma davası ile ilgili olarak davayı hukuki temellere dayandıramaması boşanma davasının reddine neden olacaktır. Ve aynı sebeple 3 yıl içerisinde tekrar boşanma davası açamayacaktır. Boşanma davası süresi ile birlikte ortalama 4 5 yıl gibi bir kazancınız olur eşiniz ile barışabilmeniz için. O nedenle bu hususta yapacağınız en iyi hamle uzman bir boşanma avukatı ile görüşerek davanın reddini sağlamak olmalıdır.

Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım? Hakkında Yorum Yaz

İletişim

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Şehir (gerekli)

Konu

İletiniz

Boşanma