Boşanmak İstiyorum

Boşanma Davası AvukatıMakaleler4 Yorum28 Ağustos 2014

Evlilik birliğinin çekilemez olduğu durumlarda eşler boşanma davası açarak yasal olarak ayrılabilmektedirler. Eşlerin yasal olarak ayrılabilmeleri 4721 sayılı Medeni Kanun içerisinde düzenlenmektedir. Söz konusu kanuna göre boşanmak istiyorum diyen eşlerin haklı bir boşanma sebebine sahip olması zaruridir. Haklı boşanma sebepleri Medeni Kanunda genel boşanma sebepleri ve özel boşanma sebepleri olarak ayrılmaktadır.

Boşanmak İstiyorum

Boşanmak istiyorum diyen bireyler bu süreçten maddi ve manevi anlamda yıpranarak çıkmaktadır. Önemli olan bu süreci en az yıpranma ile atlatmak olmaktadır. Bu nedenle boşanmak istiyorum diyen eşlerin boşanma davası avukatı tutarak süreci en kısa sürede ve hak kaybı ile karşılaşmadan neticelendirmeleri olasıdır.

Boşanmak istiyorum diyen bireyler açısından bu süreç maddi ve manevi olarak yıpranmanın dışında varsa çocuklarında psikolojik olarak etkilenmelerine neden olmaktadır. Bu sebeple eşlerin süreci en kısa sürede neticelendirmek istemeleri doğal olandır. Boşanmak istiyorum diyen eşlerin en kısa süre içerisinde boşanabilmeleri ise eşlerin bu süreçte anlaşmaları ile mümkündür.

Boşanmak İstiyorum Ne Yapmalıyım

Boşanmak istiyorum diyen eşlerin boşanma ile ilgili tüm konularda uzlaşma içerisinde olmaları onlara tek celsede boşanmayı getirecektir. Eğer ki eşler boşanma ile ilgili tüm konularda uzlaşır ve bu durumu yapılacak olan bir boşanma protokolü ile beyan ederler ise açılacak olan anlaşmalı boşanma davası içerisinde hakim eşleri tek celsede boşamaktadır. Fakat anlaşmalı boşanma davası açılması Medeni Kanun içerisinde belirli şartlara bağlanmaktadır.

Anlaşmalı Boşanmak İstiyorum

Anlaşmalı boşanmak istiyorum diyen eşler Medeni Kanun içerisinde belirlenmiş olan anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirmelidirler. Anlaşmalı boşanma şartlarına göre öncelikle eşlerin en az 12 ay süre zarfında evli kalmış olmaları gerekmektedir. Bu 12 aylık sürenin doldurulması durumunda eşlerin boşanma davası avukatı ile birlikte hazırlayacakları anlaşmalı boşanma protokolü sayesinde açılacak olan anlaşmalı boşanma davası sayesinde eşler tek celsede boşanma gerçekleştirebilirler. Anlaşmalı boşanma şartlarından olan anlaşmalı boşanma protokolü imzalanmaması gereklidir. Anlaşmalı boşanmanın son şartı ise eşlerin duruşma gününde mahkeme salonunda hazır olmaları gerekmektedir. Hakim anlaşmalı olarak boşanacak olan eşleri bu duruşmada dinleyerek boşanma protokolünde vermiş oldukları beyanları tekrar dinlemektedir.

Boşanmak istiyorum diyen eşlerin boşanma konusunda fikir ayrılığı içerisinde olması durumunda ise açılacak olan boşanma davası çekişmeli boşanma davası olacaktır. Çekişmeli boşanma davasında eşler nafaka, velayet, mal paylaşımı ve tazminat gibi konularda uzlaşma içerisinde olmamaktadırlar ve bu durum eşleri sıklıkla hak kaybı yaşamalarına neden olmaktadır. Çekişmeli boşanma davası açacak kişiler açısından bu süreçte boşanma davası avukatı tutmak oldukça önemlidir. Zira boşanma davası avukatı müvekkillerinin yaşayabileceği olası hak kayıplarının da önüne geçecektir.

Boşanma davası avukatı tutulması gerek anlaşmalı boşanma gerekse de çekişmeli boşanma gerçekleştirecek bireyler açısından zorunlu olmamaktadır. Fakat boşanma sürecinin zorluğu ve ülkemizdeki dava sürelerinin uzun olması eşler açısından boşanma davası avukatı tutulmasının önemini arttırmaktadır.

Bilindiği üzere ülkemizde dava süreleri yıllar alabilmektedir. Bu durum eşler açısından zaman ve maddi kayıp anlamı taşır. O halde tutulacak olan boşanma davası avukatı bireylere mutlak fayda sağlayacaktır.

 

Etiketler: , , ,

Boşanmak İstiyorum Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. Sedat diyor ki:

  eşimden boşanmak için ne önerirsiniz

 2. Hakan diyor ki:

  boşanma davası ortalama ne kadar sürer

 3. Can diyor ki:

  bir an önce boşanmak istiyorum

 4. Nilay diyor ki:

  Makaleler konusunda bilgilendirici olmuş

Boşanmak İstiyorum Hakkında Yorum Yaz

İletişim

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Şehir (gerekli)

Konu

İletiniz

Boşanma