Boşanmalarda Sıkça Sorulan Sorular

Boşanma Davası AvukatıMakaleler44 Yorum9 Temmuz 2015

Boşanmalarda Sıkça Sorulan Sorular 2015

Kocamın Başka Bir Kadınla İlişkisi Varmış Ne Yapmalıyım?
Kocası tarafından aldatılan bireyler açısından bu durum zina nedeniyle boşanma davası açılmasını gerektirmektedir. Aldatan kocaya, olayın öğrenilmesinden itibaren altı ay içerisinde dava açılmalıdır. Aksi takdirde aldatma eylemi affedilmiş kabul edilmektedir.
Boşanma Davası Ücreti Ne Kadar?
Boşanma davası ücretini belirleyen ana unsur eşlerin boşanma sürecinde her konuda hem fikir olup olmamalarıdır. Anlaşmalı boşanma davası ücreti ile çekişmeli boşanma davası ücreti farklılık gösterir. Bu nedenle boşanma davası ücreti ile ilgili detaylı bilgi almak için uzman bir boşanma avukatına danışabilirsiniz.
Boşanma Avukatı Tutmazsam Ne Olur?
Boşanma avukatı müvekkillerinin kolay bir boşanma süreci geçirmeleri adına onlara hukuki destek vermektedir. Boşanma avukatı tutulması zorunlu değildir fakat boşanma davası yıllarca sürebilen bir dava türü olması ve boşanma sonrasında yaşanabilecek hak kayıpları düşünüldüğünde bireylerin kendilerini savunacağını düşündüğü en iyi boşanma avukatı ile bu süreci yürütmeleri onların menfaatine olan bir durumdur.
Boşanma Davasını Nereye Açmam Gerekiyor?
Boşanma davası açacak olan bireylerin bu süreçte davayı açmaları gereken yetkili mahkeme Aile Mahkemeleridir. Boşanma davası eşlerin son 6 ay içerisinde ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemesine açılmalıdır. Eşler daha uzun süredir ayrı ikamet adresine sahip olmaları durumunda ise boşanma davası ikamet edilen yerde açılabilmektedir.
Boşanma Davası Dilekçesi Ne Kadara Yazılıyor?
Boşanma davası dilekçesi farklı farklı ücretlere yazılabilmektedir fakat adliye etraflarında bulunan arzuhalciler aracılığı ile boşanma davası dilekçesi yazdırılması önerilmektedir. Zira boşanma davasının reddi gibi bir durum ortaya çıkabileceği gibi boşanma davası süresini belirleyen unsurlardan birisi de boşanma davası için gerekli belgelerin foğru şekilde hazırlanmasıdır. Boşanma konusunda uzman bir hukukçunun boşanma davası dilekçesi yazması bireylerin menfaatine olmaktadır.
Boşanma davası mahkeme masrafları ne kadar?
Boşanma davası mahkeme masrafları içerisinde dava için gerekli olan boşanma dilekçesi, boşanma davası içerisinde bilirkişi raporu istenmesi, tanık dinlenmesi.. gibi unsurlar bulunmaktadır. Ve boşanma davalarında bu unsurlar boşanma davası mahkeme masrafları açısından belirleyici olmaktadır.
Almanya'da Boşandım Türkiye'de Dava Açmam Gerekir Mi?
Almanya’da boşanmış Türkler, boşanma davalarının Türkiye’de de tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası açmalıdırlar. Aksi durumda boşanma davası Türkiye’de tanınmayacağından Ülkemizde hala resmi olarak evli görüneceklerdir. Bu durumdan kaçınmanın tek yolu Almanya Mahkemelerinin boşanma kararlarının Türkiye’de tanıtılması olacaktır.
Boşanma Avukatı Maliyeti Ne Kadar?
Boşanma avukatı maliyeti açısından belirleyici olan açılacak boşanma davası türüdür. Anlaşmalı boşanma davaları, çekişmeli boşanma davalarına oranla daha az maliyetli olmaktadır. Bunun nedeni anlaşmalı boşanma davasının daha kısa sürede ve daha az efor sarf edilerek neticelendirilebilmesidir.
Karım Beni Aldattı Boşanma Davası Açabilir Miyim?
Karısı tarafından aldatılan kişilerin aldatma nedeniyle boşanma davası açabilmeleri için olayı öğrenmelerinin ardından 6 ay içerisinde boşanma istemiyle başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu süre içerisinde boşanma davası açmayan kişilerin aldatma nedeniyle boşanma davası açma hakları ortadan kalkar. Ayrıca karım beni aldattı diyen bireyler açısından aldatma olayının üzerinden 5 yıl geçmiş olması durumunda da aldatma nedeniyle boşanma davası açma hakları bulunmamaktadır.
Boşanmamı Türkiye'de Nasıl Tanıtırım?
Yabancı ülkede boşanan Türk vatandaşlarının boşanmaları ülkemizde tanınmamaktadır. Bu nedenle Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz davası açılması gerekir. Boşanma tanıma tenfiz davası açılmadığı taktirde yeniden evlenmek mümkün değildir. Yırtdışında boşanan kişiler bir an evvel boşanma tanıma tenfiz davası açmalıdırlar.
Boşanma Davası Açmak İstiyorum Nereden Başlamalıyım?
Öncelikle boşanmak isteyip istemediğinize doğru bir şekilde karar vermelisiniz. Boşanma kararı aldıktan sonra uzman bir boşanma avukatı ile görüşerek sürecin nasıl ilerleyeceği, sizi süreç içerisinde nelerin beklediği ile ilgili ayrıntılı bir şekilde boşanma avukatı sizi bilgilendirecektir. Boşanma süreci zor bir süreçtir ve bu sürecin en kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde atlatılması önemlidir. Bu nedenle deneyimli boşanma avukatı ile süreci neticelendirilmesi önerilmektedir.
Boşanma Avukatı Tutmak İstersem Ne Kadar Öderim?
Boşanma davası açmaya karar veren kişilerin bu süreçte boşanma avukatı tutmak istemeleri durumunda ödeyecekleri ücretler farklılık gösterebilmektedir. Açılacak olan boşanma davasının türü, boşanma davasının açılacağı il, tutulacak olan boşanma avukat deneyimi gibi faktörler, boşanma avukatı tutmak istersem ne kadar öderim diyen kişiler açısından belirleyici olacaktır.
Karım Beni Aldatmış Boşanma Davası Açabilir Miyim?
Karısı tarafından aldatılan kişiler bu hususta boşanma davası açabilirler. Aldatma sonucu boşanma davası açılabilmesi için bireylerin olayı öğrenmelerinin üzerinden 6 ay geçmeden boşanma davasını açmaları gerekir. Diğer yandan aldatma eyleminin üzerinden 5 yıl geçmiş ise aldatma nedeniyle boşanma davası açılma hakkı ortadan kalkar.
Boşanma Davamı Avukatın Takip Etmesi Önemli Mi?
Tabi ki boşanma davasını uzman bir boşanma avukatının takip etmesi önemlidir. Boşanma davaları uzman olmayan kişilerce açılması durumunda yıllarca sürebileceği gibi boşanma davasının reddi de göz önünde bulundurulması gereken bir husustur. Ayrıca boşanma avukatı bireylerin yaşayabileceği hak kayıplarını da bertaraf etme konusunda deneyimli kişidir.
Boşandım Ama Tekrar Evlenmek İçin Beklemek Zorunda Mıyım?

Boşanan kadınların 300 gün iddet müddeti beklemeleri gerekir. Bu süreyi beklemek istemeyen kişiler iddet müddeti (bekleme süresi) kaldırma davası açabilirler. İddet müddeti (bekleme süresi) kaldırma davası ortalama olarak iki hafta içerisinde neticelenmektedir.

Boşanma Davası Avukatı Ne Kadara Mal Olur?
Boşanma davası avukatı ücretini belirleyen kriter, büyük ölçüde boşanma davası türü olmaktadır. Eşlerin anlaşmalı boşanma gerçekleştirmeleri onların ödeyeceği ücreti daha düşük kılarken, çekişmeli boşanma davaları daha fazla miktara mal olur. Boşanma davası avukatı ücreti avukattan avukata da değişmektedir. Tutulacak olan boşanma avukatının deneyimi boşanma avukatını belirleyen kriterler arasındadır.
Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?
Aldatma nedeniyle boşanma talebinde bulunacak olan bireylerin boşanma davası açma gerekçeleri aldatma olmalıdır. Boşanma davalarında boşanma nedeninin doğru saptanması önemlidir. Zira boşanma davalarının reddine yol açan en büyük sebeplerden birisi de yanlış sebeple boşanma davası açılmasıdır. Aldatma nedeniyle boşanma davası açacak bireyler ikamet adresilerinin bulunduğu yerdeki aile mahkemelerine olayı öğrendikten sonra 6 ay içerisinde başvuru yapmak durumundadırlar. Aksi halde aldatma nedeniyle boşanma davası açılamamaktadır.
Boşanma Avukatı Maliyeti Ne Kadar Tutar?
Boşanma avukatı maliyeti açısından belirleyici olan açılacak boşanma davası türüdür. Anlaşmalı boşanma davaları, çekişmeli boşanma davalarına oranla daha az maliyetli olmaktadır. Bunun nedeni anlaşmalı boşanma davasının daha kısa sürede ve daha az efor sarfedilerek neticelendirilebilmesidir.
Hollanda'da Boşandım Türkiye'de Niye Evli Görünüyorum?
Hollanda’da boşanmış olan kişilerin Türkiye’de evli görünmelerinin nedeni Milletlerarası Özel hukuk esasınca yurtdışı mahkeme kararlarının ülkemizde tanınmamasıdır. Buna göre Hollanda’da boşanan kişilerin Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekir. Aksi Durumda Türkiye’de yasal olarak evli görünülmektedir.
Çocuğumun Annesi İle Yaşamasını İstemiyorum Ne Yapmalıyım?
Boşanma davalarında hakimlerin vermiş olduğu velayet kararı kesin bir hüküm niteliğinde olmamaktadır ve açılacak olan velayet değiştirme davası ile değiştirilebilmektedir. Çocuğumun annesi ile yaşamasını istemiyorum diyen kişilerin bu süreçte çocuğun kendisi ile yaşamasının çocuğun daha fazla menfaatine olduğunu açılacak olan velayetin değiştirilmesi davası içerisinde kanıtlaması gerekir. Bu durumda velayet anneden babaya geçebilmektedir.
Anlaşmalı Boşanma Davasını Nasıl Açarım?
Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır diye merak eden kişilerin bu süreçte öncelikle anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirmeleri gerekir. Anlaşmalı boşanma şartları 4721 sayılı Medeni Kanunda açıklanmıştır. Bu şartları yerine getiren bireyler ikamet ettikleri yerde bulunan  Aile Mahkemelerine başvuru yapabilirler. Bu süreçte anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır diyen kişilerin anlaşmalı boşanma protokolüne ihtiyaçları vardır.
Eşim Evden Kovdu Boşanma Davası Açabilir Miyim?
Eşi evden kovmak, eşi eve almamak, eşin eve girmesini engellemek amacıyla kilidi değiştirmek gibi davranışlar boşanma davalarına konu olmakta ve boşanma sebebi olarak sayılmaktadır. Eşi tarafından evden kovulan kişiler de bu nedenle boşanma davası açabilirler.
En Kısa Sürede Nasıl Boşanabilirim?
En kısa sürede boşanma gerçekleştirilmesinin yolu eşlerin boşanma süreci içerisinde boşanma ile ilgili tüm konularda uzlaşma içerisinde olmaları gerekir. Bu durumda eşler anlaşmalı boşanma gerçekleştirebilirler fakat anlaşmalı boşanma gerçekleştirilmesinin şartlarını yerine getirmeleri gerekir. Anlaşmalı boşanma davaları ortalama olarak 2 3 ay içerisinde neticelenen boşanma davası türüdür.
Eşimin Facebook'da Yazışmaları Boşanma Nedeni Sayılır Mı?
Aldatmaya ilişkin Facebook yazışmaları, whatsapp konuşmaları, e-postalar, mesaj içerikleri gibi pek çok unsur aldatma delilidir ve aldatma nedeniyle açılacak boşanma davası içerisinde kanıt olarak sunulabilmektedir.
Boşanma Avukatı Tutmalı Mıyım?
Boşanma davası da dahil olmak üzere hiçbir dava için avukat tutmak mecburi değildir. Fakat boşanma avukatı tutulması bireylere hem zaman açısından yarar sağlamakta hem de boşanma sonrası nafaka, velayet, mal paylaşımı ya da tazminat konusunda yaşanacak hak kayıplarını önlemek adına yarar sağlamaktadır. Bilindiği gibi boşanma davaları ülkemizde yıllarca sürebilmektedir. Bu nedenle boşanma avukatı tutmalı mıyım diyen kişilere boşanma avukatı tutmaları önerilmektedir.
Eşimi Sevmiyorum Boşanma Davası Açabilir Miyim?
Eşimi sevmiyorum boşanma davası açabilir miyim diyen kişilerin bu süreçte geçerli bir boşanma nedenine ihtiyaçları vardır. Eşi tarafından sevilmediğinin söylenmesi boşanma nedeni olarak sayılmaktadır. Bu süreçte eşlerin birbirini sevmemesi evlilik birliğinin temelden sarsılmasına neden olan bir olgudur ve boşanma davası açılabilir.
Kocamın Farklı Facebook Üyelikleri Var Boşanma Nedeni Sayılır Mı?
Evlilik birliği içerisinde eşlerin güven sarsıcı davranışta bulunmaları, evlilik birliğinin temelden sarsılmasına neden olmaktadır. Kocamın farklı Facebook üyelikleri var diyen kişiler bu durumu boşanma nedeni olarak öne sürerek boşanma davası açabilirler.
Kocamın Ailesi Bana Hakaret Etti Boşanma Davası Açabilir Miyim?
Kocanın ailesi tarafından hakarete uğranılması tek başına boşanma nedeni olarak sayılmamaktadır. Lakin kocanın ailesi tarafından gerek fiziksel gerekse de psikolojik şiddete maruz kalınmasına kocanın tepkisiz kalınması boşanma nedeni olarak öne sürülebilmektedir. Eşin hakarete ve şiddete maruz kalmasına seyirci kalınması evlilik birliğinin temelden sarsılmasına neden olmaktadır. Ve evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma davası açılabilmektedir.
Boşanma Davasını İstediğim Yerde Açmam Mümkün Mü?
Hayır boşanma davası yetkili mahkeme dışında bir yerde açılamamaktadır. Boşanma davası açacak kişiler eşleri ile birlikte oturdukları yerde bulunan Aile Mahkemesine boşanma istemiyle dava açabilirler. Eşler 6 aydan daha uzun süredir farklı yerlerde ikamet ediyor ise boşanma davası yine ikamet edilen yerde bulunan Aile Mahkemelerine açılabilir.
Karım Tanımadığı Adamları Facebook'ta Ekliyor Boşanma Nedeni Sayılır Mı?
Güven sarsıcı hareketler boşanma nedeni olarak kabul edilmektedir ve bu tür davranış sergilenmesi sonucu aldatma şüphesiyle boşanma davası açılabilmektedir.
Boşanma Davası Ne Kadar Sürede Biter?
 Boşanma davası ne kadar sürede biter diye merak eden kişiler açısından boşanma davası süresi açılacak olan boşanma davası türüne göre farklılık göstermektedir. Anlaşmalı boşanma davası ortalama olarak 2 3 ay gibi bir sürede neticelenirken çekişmeli boşanma davalarında bu süre 1 yılı bulabilmektedir. Tabi ki burada boşanma davası için boşanma avukatı tutulması, boşanma davası açılacak mahkemenin iş yükü gibi unsurlar da bu süreyi etkileyen unsurlar olmaktadır.
Boşanmak İstiyorum Boşanma Davası Nasıl Açılır?
Boşanmak isteyen bireylerin merak ettiği konulardan birisi de boşanma davası nasıl açılır konusudur. Boşanma davası açmak isteyen kişilerin bu süreçte boşanma davası dilekçesi ile birlikte Aile Mahkemelerine başvuru yapması gerekir. Fakat boşanma davası süreç olarak meşakkatli bir süreçtir ve bu süreçte boşanma davasının türü, yetkili mahkemenin doğru saptanması, öne sürülecek nedenin etkili savunulması gibi pek çok unsur açısından bireylerin boşanma avukatı tutması kendi faydalarına olmaktadır.
Karımı Hiç Sevmedim Boşanma Davası Nasıl Açılır?
Karısını hiç sevmediği gerekçesiyle boşanma davası açacak bireylerin boşanma davası açmaları gereken yetkili mahkeme Aile Mahkemeleridir. Boşanma davası nasıl açılır diye soran kişiler boşanma davası dilekçeleri ile birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemelerine boşanma başvurusu yapabilirler. Fakat boşanma davaları zor bir dava türüdür ve hakim kanaati oluşturmak adına uzman bir boşanma avukatı tarafından hukuki destek alınması önerilir.
Kocamın Ailesiyle Yaşamak İstemiyorum Boşanma Davası Açabilir Miyim?
Kadının eşine farklı bir ev açması erkeğin evlilik birliği içerisindeki sorumluluklarından birisidir. Kadının bu yönde bir talebi olması ve erkeğin farklı bir ev açmaması durumunda boşanma nedeni olarak ortaya sürülebilmektedir.
Etiketler: , , , , ,

Boşanmalarda Sıkça Sorulan Sorular Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. Abdullah diyor ki:

  Boşanmalarda Sıkça Sorulan Sorular ile ilgili size danışmak istiyorum

 2. Sibel diyor ki:

  Öncelikle merhaba, ismim Sibel eşimden boşanmak istiyorum ne yapmalıyım

 3. Tufan diyor ki:

  Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş

 4. Mehmet diyor ki:

  boşanma konusunda yardım istiyorum

Boşanmalarda Sıkça Sorulan Sorular Hakkında Yorum Yaz

İletişim

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Şehir (gerekli)

Konu

İletiniz

Son Yorumlar

Boşanma