Boşanmanın Tenfizi Davası Nedir?

Boşanma Davası AvukatıBoşanmanın Tenfizi Davası9 Yorum19 Ağustos 2014

Boşanmanın tenfizi davası sıklıkla boşanmanın tanınması davası ile karıştırılabilmektedir. Boşanmanın tanınması yabancı ülke mahkemelerinde verilen boşanma kararının Türkiye’de tanınması kavramıdır.  Milletlerarası Özel Hukuk çerçevesinde, vatandaşlarımızın yurtdışında gerçekleştirdikleri boşanma işlemleri Türkiye’de tanınmamaktadır. Bu nedenle boşanmanın tanınması davası açmaları gerekir. Boşanmanın tenfizi davası ise tanıma koşullarını içeren yurtdışı mahkeme kararlarının ülkemizde icra edilebilmesi için gerekli şartların giderilip giderilmediğini incelemektedir.

Boşanmanın Tenfizi Davası Nedir

Uygulamada ise önemli olan açılacak olan davanın tanıma ya da tenfiz davası olup olmadığı değil, yurtdışı mahkemelerinin vermiş olduğu kararın Türkiye’de geçerli bir şekilde icra edilip edilmeyeceğidir. Açılacak olan boşanmanın tenfizi davası içerisinde zaten tanıma talebini de barındırmaktadır. O nedenle uygulamada bir farklılık bulunmamaktadır.

Boşanmanın Tenfizi Davası Ne Kadar Sürer

Boşanmanın tenfizi davası süre olarak farklılık gösterebilmektedir. bu süreçte her iki eşinde Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz avukatı tutmaları onların 1 hafta ile 3 ay içerisinde değişen sürelerde boşanmanın tenfizi davası neticelendirmelerini sağlayabilmektedir. Fakat eşlerin boşanmanın tenfizi davası için avukat tutmamaları süreyi 6 ay, 1 yıl gibi uzatabilmektedir.

Boşanmanın Tenfizi Davası Avukatı

Diğer yandan ülkemizdeki dava sürelerinin uzun olması ve boşanmanın tenfizi davası için gerekli belgelerin yurt dışından getirilme süreleri de göz önüne alındığında bu süreçte bireylerin boşanma tanıma tenfiz avukatı tutmaları önerilir. Boşanma tanıma tenfiz avukatı, yurtdışında boşanma gerçekleştirmiş vatandaşların boşanmalarının tenfizinin en kısa süre içerisinde gerçekleşmesi adına hizmet vermektedir. Bu süreçte gerek dava süresinin minimuma indirilmesi gerekse de boşanmanın tenfizi davası neticesinde yaşanabilecek hak kayıplarının önüne geçilmesi adına bireylerin boşanma tanıma tenfiz avukatı tutmaları onlara mutlak fayda sağlayacaktır.

Boşanmanın tenfizi davası açılacak olan yetkili mahkeme aile mahkemeleridir. Bireyler yurt dışı mahkemelerinin vermiş olduğu boşanma kararlarının Türkiye’de tenfizi talebiyle aile mahkemelerine başvuru yapmak durumundadırlar.

Her ne kadar boşanmanın tenfizi davası açacak kişilerin boşanma tanıma tenfiz avukatı tutmaları zorunlu olmasa bile bireylerin bu süreçte mağdur olmamaları adına boşanma tanıma tenfiz avukatı tutmaları önerilmektedir.

Boşanmanın Tenfizi Davası nasıl açılır, Boşanmanın Tenfizi Davası için gerekli bilgiler nelerdir

 

Etiketler: , ,

Boşanmanın Tenfizi Davası Nedir? Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. Sibel diyor ki:

  boşanmak istiyorum ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum

 2. Sercan diyor ki:

  eşimden boşanmak istiyorum Boşanmanın Tenfizi Davası Nedir? konusunda yardım lütfen

 3. Tansu diyor ki:

  Bu konuda sizden destek istiyorum

 4. inci diyor ki:

  eşimden boşanacağım Boşanmanın Tenfizi Davası Nedir? konusunda yardıma ihtiyacım var

 5. ibrahim diyor ki:

  boşanma konusunda yardım istiyorum

 6. Mustafa diyor ki:

  anlaşmalı boşanma hakkında yardım istiyorum

 7. Abdullah diyor ki:

  merhaba,boşanma avukatı arıyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz

 8. Yasemin diyor ki:

  boşanmada şahit konusunda yardım

 9. Neslihan diyor ki:

  bana ulaşabilir misiniz

Boşanmanın Tenfizi Davası Nedir? Hakkında Yorum Yaz

İletişim

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Şehir (gerekli)

Konu

İletiniz

Son Yorumlar

Boşanma