Çocuğun Velayeti Nasıl Alınır

Boşanma Davası AvukatıVelayet11 Yorum17 Nisan 2015

Boşanmalarda eşler arasında en fazla çekişmeye neden olan konu müşterek çocuğun velayetinin kimde olacağı konusudur. İki tarafın daçocuğun kendisi ile yaşamasını istediği durumlarda hakim çocuğun menfaatleri doğrultusunda velayete ilişkin karar vermektedir. Bu noktada çocuk anneye verilir ya da çocuk babaya verilir gibi bir kesinlik bulunmamaktadır. O yüzden boşanmada çocuğun velayetinin alınması ancak, bu konuda hakim kanaati oluşturulması ile mümkündür. Çocuğun velayeti nasıl alınır diyen kişinin açılan boşanma davası içerisinde hakim kanaati oluşturmak adına etkili bir savunma yapması gerekmektedir.

 Çocuğun Velayeti Nasıl Alınır

Çocuğun velayeti nasıl alınır diyen birey açısından hakim nezdinde çocuğun menfaatlerinin sizinle yaşamadan yana olduğu kanısı oluşması için bir takım argümanlar öne sürülmelidir. Örneğin çocuğun hayati ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı, çocuğun eğitiminin nasıl karşılanacağı, çocuğun hangi ortamda büyüyeceği, sosyal çevrenin nasıl kurulacağı… gibi bir çok durum çocuğun velayeti açısından belirleyici olacaktır.

Çocuğun Velayeti Nasıl Alınır, çocuğun velayeti, velayet, velayetin değiştirilmesi

Çocuğun Velayeti Nasıl Alınır

Boşanma davasında çocuğun velayetini almak isteyen kişi bu noktada hakimi ikna etmelidir. Hakim çocuğun nasıl bir eğitim göreceği, çocuğun sevgi ve şefkat alıp almayacağı, çocuğun büyüyeceği çevrenin nasıl olacağı gibi konularda iki tarafı da dinleyerek karar vermektedir.

 

Çocuğun velayeti nasıl alınır diye merak eden kişiler açısından örneğin; boşanma davası sürerken çocuğun eğitim hayatının devam etmesi ve mevcut durumunun bozulmasının çocuğun geleceği açısından sorun teşkil ettiği durumlarda, başka bir şehirde çocuğu ile yaşamak isteyen ebeveyn açısından velayet sıkıntı yaratabilmektedir. Bu noktada hakim çocuğun mevcut durumunun bozulmaması adına aynı okulda devam edebilmesi için velayeti diğer kişiye verebilmektedir. Keza başka bir örnek vermek gerekirse, gelişim çağındaki çocuğun büyüyeceği ortam önemlidir. Bu noktada boşandıktan sonra çocuğun nerede yaşayacağı, kimlerle aynı konutta ikamet edeceği gibi durumlar da velayet kararı açısından önem arz eder.

 Çocuğumun Velayetini Almak istiyorum

Çocuğun velayeti nasıl alınır diyen bireyler hakim kanaati oluşturmak adına hukuki prosedürleri doğru ve etkili bir şekilde yerine getirmelidirler. Çocuğun velayeti yalnızca boşanma davalarında verildiği şekilde de kalmayabilir. Bireyler daha sonra açacakları velayetin değiştirilmesi davası ile mevcut velayet kararının anneden babaya yada babadan anneye verilmesini talep edebilirler. Burada yine esas belirleyici unsur çocuğun menfaatleridir ve bireyler çocuğun kendisi ile yaşamasının gelişimi açısından dah adoğru olduğunu ispatlamaları durumunda velayet değiştirilebilmektedir.

 

Küçük çocuğun velayeti nasıl alınır sorusunun cevabı, bu evrede çocuğun en fazla ihtiyaç duyduğu şey, şefkat ve sevgidir. O nedenle çocuğun bu ihtiyaçlarının ne ölçüde karşılanabileceği belirlenerek velayet kararı verilmektedir. Büyük çocuğun velayeti nasıl alınır diyen kişi için ise bu noktada çocuğa hakim kiminle yaşamak istediğini sorabilmektedir.

Etiketler: , , ,

Çocuğun Velayeti Nasıl Alınır Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. Naile diyor ki:

  boşanma davası nerde açılır

 2. Semih diyor ki:

  Çocuğun Velayeti Nasıl Alınır konusunda ne yapmam gerekiyor

 3. mahmut diyor ki:

  Boşanma avukatı bulmam konusunda yardım edebilirmisiniz

 4. Duygu diyor ki:

  eşimden ayrılmak istiyorum yardım edermisiniz

 5. Sibel diyor ki:

  boşanmada şahit konusunda yardım

 6. Güliz diyor ki:

  çekişmeli boşanma ne kadar sürer

 7. Mehmet diyor ki:

  boşanma avukatı konusunda önereceğiniz birileri var mı

 8. ibrahim diyor ki:

  Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş

 9. Gamze diyor ki:

  zor durumdayım yardımcı olabilir misiniz

 10. Atiye diyor ki:

  boşanma avukatı konusunda önereceğiniz birileri var mı

 11. Levent diyor ki:

  boşanmada şahit konusunda yardım

Çocuğun Velayeti Nasıl Alınır Hakkında Yorum Yaz

İletişim

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Şehir (gerekli)

Konu

İletiniz

Son Yorumlar

Boşanma