Evlilik İptali Davası

Boşanma Davası AvukatıMakaleler5 Yorum9 Şubat 2015

4721 sayılı kanun bireylere evliliğin iptali, evlenmenin iptal edilmesi gibi haklar tanımaktadır. Fakat evliliğin iptal edilebilmesi Medeni Kanun tarafından belirli şartlara bağlı kılınmıştır. Buna göre bireylerin Medeni Kanun içerisinde belirlenmiş mutlak sebepler ya da nispi sebepler içerisinden sahip olunan evliliğin iptali sebebi ile evlilik iptali davası açması gerekir. Evliliğimi nasıl iptal ettirebilirim diyen bireyler açısından evliliğin iptali davası açılmaksızın evliliğin iptal ettirilmesi mümkün değildir.

 

Evlilik İptali Davası İçin Medeni Kanunda Belirtilen Mutlak Sebepler

 

 1. Evlenilen kişinin, zatene vli olduğunu gizlemesi, zatene vli olunduğunun ortaya çıkması gibi durumlar evliliğin iptali için mutlak sebep kapsamındadır.
 2. Evlilik gerçekleştirilen kişinin sürekli ayırt etme gücünün olmaması evliliğin iptali için mutlak sebep olarak öne sürülebilir.
 3. Evlilik gerçekleştirilen kişinin evliliği engelleyecek derecede akıl hastası olması, akıl sağlığının yerinde olmaması evliliğin iptali için öne sürülebilir.
 4. Evlenilen kişinin evliliği engelleyecek derecede hısım olması evliliğin iptali davası için mutlak sebep olarak öne sürülebilir.

 

Burada belirtilen dört madde 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu içerisinde belirlenmiş olan evliliğin iptali için öne sürülebilecek olan Mutlak Nedenlerdir.

 

 

Evlilik İptali Davası İçin Kanunda Belirlenmiş Nispi Nedenler

 

 1. Evlenen bireyin evlilik gerçekleşirken ayırt etme gücünden geçiçi olarak yoksun olması evlilik iptali için nispi sebep kapsamındadır.
 2. Yanılmış olma hali evlilik iptali için öne sürülebilen nispi sebeplerden birisidir. Yanılma hali 2 şekilde ortaya çıkabilmektedir.a) Kişi hiç evlenmek istemememiş ya da evlendiği bireyle evlenmek istemediği halde yanılgı içerisinde olarak evliliği kabul etmişb) Evlenilecek kişide bulunması gereken bir özelliğe karşı hassasiyet içerisinde olunması, bu özelliğin bireyde bulunduğu yanılgısına düşme
 3. Aldatma evlilik iptali davalarında nispi neden olarak öne sürülebilmektedir.a) Evlenen kişi namusı ve haysiyeti ile ilgili bir konuda doğrudan evlenilen kişi ya da 3. bir kişi tarafından aldatılarak evlenmeye razı edilmiş ise evliliğin iptali davası açılabilmektedir.b)Evlenen bireylerden birisinin hayati öneme sahip bir hastalığı eşinden gizlemesi, kalıtsal bir hastalığın olduğunun söylenmemesi gibi durumlar evliliğin iptali için öne sürülebilecek nispi sebepler arasındadır.
 4. Evlenen kişilerden birisinin ya da yakınlarının tehdit edilerek, namusu, haysiyeti ya da sağlığı gibi durumların tehdit konusu olması sonucu evliliğe razı edilme hallerinde nispi sebep olarak bu durum evliliğin iptali davası için öne sürülebilmektedir.

 

Evliliğin iptali için öne sürülecek sebepler ile ilgili olarak süre aşımı söz konusu olabilmektedir. Evliliğin iptali davası için öne sürülecek mutlak sebeplerde süre aşımı söz konusu değilken, nispi sebeplerde süre aşımları olmaktadır. Mutlak sebepler belirtilerek evliliğin iptali davası açacak kişilerin her hangi bir zaman aşımı olmaksızın davayı istediği zaman açması mümkündür. Nispi nedenlerle açılacak evliliğin iptali davası için ise 6 aylık bir zaman aşımı vardır. Nispi nedenler arasında yer alan tehdit korkutma yoluyla evliliğe razı edilme gibi bir durumda korkutucu ya da tehdit edici unsurun ortadan kalmasından sonra 6 ay içerisinde evliliğin iptali davası açılabilmektedir. Nispi nedenlerde olayın üzerinden her halde 5 yıl geçmesi durumunda evlilik iptali söz konusu olmamaktadır.

Etiketler: , ,

Evlilik İptali Davası Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. Nazan diyor ki:

  boşanmada şahit konusunda yardım

 2. Fatoş diyor ki:

  anlaşmalı boşanma nasıl yapılır

 3. Can diyor ki:

  ben de bu konuda yardımlarınızı bekliyorum

 4. Volkan diyor ki:

  Boşanırsam çocuğumu alabilir miyim

 5. erkin diyor ki:

  boşanma davası nerde açılır

Evlilik İptali Davası Hakkında Yorum Yaz

İletişim

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Şehir (gerekli)

Konu

İletiniz

Son Yorumlar

Boşanma