Kadınlık Görevini Yapmama Nedeniyle Boşanma

Boşanma Davası AvukatıBoşanma Nedenleri10 Yorum7 Mayıs 2015

Medeni Kanuna göre evlilik içerisinde eşlerin sorumluluklarını yerine getirmemeleri ve bu davranışlar sonucu ortak yaşamın devamının mümkün olmadığı noktada taraflar boşanma davası açabilmektedirler. Kadınlık görevini yapmama bu tür tutum ve davranışlardan birisidir. Kadınlık görevini yapmama nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin bu süreçte eşinin meştu bir neden olmaksızın kadınlık görevini yapmaktan kaçınması gerekmektedir. Kadınlık görevini yapmama nedeniyle boşanma kapsamı oldukça geniştir.

Kadınlık Görevini Yapmama

Kadınlık Görevini Yapmama

Kadınlık Görevini Yapmama Kapsamı

Her ne kadar 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu evlilik içerisinde eşlerin eşit sorumluluğa sahip olduklarını belirtse de pratikte, eşlerin farklı yükümlülükleri bulunabilmektedir. Toplumumuzda kadın ev işlerinin idare ettirilmesi ile yükümlü kılınmıştır. O nedenle kadının ev işlerini yapmaması boşanma nedeni olarak sayılır. Kadınlık görevini yapmamanın kapsamı içerisinde kadının ev işlerini meşru bir neden olmaksızın yapmaktan kaçınması yer almaktadır. Burada kadınlık görevini yapmama nedeniyle boşanma davası açılabilmesi için meşru bir neden olmaksızın sorumluluklardan kaçılması gerekir. Başka bir örnek vermek gerekirse kadının hastalığı nedeniyle cinsel ilişkiye girmekten kaçınması doğal bir sonuçtur. Fakat kadının eşiyle sürekli olarak cinsel ilişkiye girmemesi ve ortada meşru bir neden olmaması (vajinismus hastalığı meşru bir nedendir) durumunda kadınlık görevini yapmama nedeniyle boşanma davası açılabilir.

Kadınlık Görevini Yapmama Nedeniyle Boşanmalarda Meşru Nedenler

Kadınlık görevini yapmama ya da kadının sorumluluklarını yerine getirmemesi meşru bir nedene dayandığı zaman boşanma davası açılamaz. Yukarıda verdiğimiz örnekte kadının eşiyle cinsel ilişkiye girmekten kaçınması için ortaya somut bir neden koyması gerekir. Vajinismus hastalığı bilindiği gibi cinsel birlikteliği engelleyen bir durumdur. Vajinismus hastası kadın açısından cinsel birlikteliğe girmemek meşru bir nedendir fakat tedavisi yapılabilen bir hastalık olan vajinismusta kadının tedavi olmayı reddetmesi, meşru neden kapsamı dışında yer alır. Kadının tedavi olmaya yanaşmaması durumunda da kadınlık görevini yapmama nedeniyle boşanma davası açılabilmektedir.

Kadınlık görevini yapmama nedeniyle boşanma davası açmak isteyen kişilerin bu süreçte davayı nasıl açtıkları ve nasıl yürüttükleri önemli bir husustur. Açılacak boşanma davasının hukuki altyapısının oluşturulamadığı durumlarda boşanma davası reddedilir. Bu da aynı nedenle tekrar 3 yıl içerisinde boşanma davası açılmasını engellemektedir.

Etiketler: , , ,

Kadınlık Görevini Yapmama Nedeniyle Boşanma Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. Can diyor ki:

  Boşanma avukatı bulmam konusunda yardım edebilirmisiniz

 2. Tülay diyor ki:

  eşimden boşanmak için ne önerirsiniz

 3. Aytuğ diyor ki:

  merhaba,boşanma avukatı arıyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz

 4. Yasemin diyor ki:

  boşanacağım ama dava süreci hakkında bilgim yok ne yapmalıyım

 5. erkin diyor ki:

  merhaba,boşanma avukatı arıyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz

 6. Mehtap diyor ki:

  boşanma avukatı konusunda önereceğiniz birileri var mı

 7. Naile diyor ki:

  boşanma davası açmam gerek ne yapmalıyım

 8. Hakan diyor ki:

  boşanma sonrası nafaka için yardım lütfen

 9. Fikret diyor ki:

  eşimi sevmiyorum yardım lütfen

 10. Bahar diyor ki:

  boşanırsam mal paylaşımı nasıl olur

Kadınlık Görevini Yapmama Nedeniyle Boşanma Hakkında Yorum Yaz

İletişim

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Şehir (gerekli)

Konu

İletiniz

Son Yorumlar

Boşanma