Mal Paylaşımı ve Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi

Boşanma Davası AvukatıMal Paylaşımı8 Yorum28 Ekim 2014

1 ocak 2002 yılından önceki kanun evlilik birliği içerisinde kadının ev içerisindeki emeğini gözardı eden bir yapıya sahip olmaktaydı. Fakat 2002 yılından sonra Medeni Kanun boşanmalarda edinilmiş mallara katılma rejimi ile 2002 yılından sonra evlilik içerisinde edinilmiş mallar üzerinde eşlerin eşit paya sahip olması gerektiğine hükmetmiştir.

Edinilmiş Mal Kavramı Nedir?

Hangi malların edinilmiş mal olarak kabul edildiği sorusu sıklıkla kafaları kurcalayabilmektedir. Edinilmiş mal evlilik içerisinde bireylerin emek harcayarak almış oldukları malları ifade eder. Daha kapsamlı bir ifadeyle bireylerin çalışma karşılığı elde ettiği ücretle edindiği mallar, ssk- emekli sandığı gibi kurumlardan alınan kazanımlar, iş gücü kaybı sonucu tazmin edilen paralar, kişisel malların gelirleri (Örn: kira geliri) gibi tüm gelirler sonucu elde edilen mal ve tasarruflar edinilmiş mal kavramı içerisinde değerlendirilir.

Edinilmiş mal sayılmayan malların gelirleri, edinilmiş mal kapsamındadır. Örneğin: Miras sonucu eşlerden birisine kalmış olan mallar kişisel mal olarak kabul edilir ve boşanma sürecinde paylaşıma tabi değildir. Lakin miras sonucu eşlerden birisine kalan gayrimenkul, para, ev, arsa, dükkan.. gibi mal ve tasarrufların kira ya da faiz gelirleri edinilmiş mal kapsamındadır.

Mal Paylaşımı ve Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi

Evlilik içerisinde kişisel malların satılıp yerine o değerde alınan başka bir mal alınması durumunda bu mal da kişisel mal olarak kabul edilir. Burada kişisel malın satılıp yerine daha fazla değere sahip bir mal alınması esnasında aradaki farkın verilmesi için ortaya konulan değer edinilmiş mal rejimine tabidir ve boşanma sürecinde edinilmiş malların paylaşımına o aradaki değer farkı da dahil edilmektedir.

Boşanma davası ve mal paylaşımı oldukça karmaşık bir süreci ifade eder o nedenle eşlerin yasal haklarını bilmeleri ve yasal haklarını koruyabilmeleri adına uzman bir boşanma avukatı ya da uzman mal paylaşımı avukatı tarafından hukuki destek almaları önerilmektedir. Olası bir hak kaybının önüne geçilmesi adına mal paylaşımı avukatı tutulması bireylere mutlak fayda sağlar.

Mal Paylaşımı ve Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi 2015, Mal Paylaşımı ve Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi nasıl yapılır, Mal Paylaşımı ve Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi hakkında genel bilgiler, Mal Paylaşımı ve Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi

Etiketler: , , , ,

Mal Paylaşımı ve Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. Hakan diyor ki:

  eşimden boşanmak için ne önerirsiniz

 2. Tufan diyor ki:

  size nasıl ulaşabilirim

 3. Nalan diyor ki:

  boşanma davası açmak istiyorum Mal Paylaşımı ve Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi konusunda ne yapmalıyım

 4. Hülya diyor ki:

  Yararlı bir yazı olmuş

 5. Fahrettin diyor ki:

  boşanmak istiyorum Mal Paylaşımı ve Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi konusunda size danışabilir miyim

 6. Faruk diyor ki:

  bir an önce boşanmak istiyorum

 7. Atiye diyor ki:

  eşimi sevmiyorum yardım lütfen

 8. Cansu diyor ki:

  eşimi sevmiyorum yardım lütfen

Mal Paylaşımı ve Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi Hakkında Yorum Yaz

İletişim

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Şehir (gerekli)

Konu

İletiniz

Son Yorumlar

Boşanma