Nafaka Artırma Davası

Boşanma Davası AvukatıNafaka2 Yorum15 Eylül 2014

Nafaka, boşanma neticesinde eşlerden birisinin boşanmadan kaynaklı olan hayat standartlarındaki düşüşün bir nebze de olsa giderilmesi amacıyla diğer eş tarafından ödenen bedeldir.  Boşanma neticesinde alınacak olan nafaka miktarı kesin bir hükmü ifade etmemektedir. Yani yıllar içerisinde nafaka alan kişinin hayat standartlarında gerçekleşen değişiklikler ölçüsünde nafaka miktarının artırılmasını da talep edebilmektedir.  Nafaka artırımı talebiyle bireylerin nafaka artırma davası açmaları ve hayat standardındaki değişimi kanıtlamaları gerekmektedir. Aynı şekilde nafaka ödeyen kişinin de hayat standartlarındaki değişim neticesinde nafaka miktarı azaltılabilmektedir.

Nafaka Artırma Davası

Nafaka artırma davası açacak kişilerin hayat standartlarında oluşabilecek değişimlere farklı örnekler göstermek mümkündür. Örneğin çocuk bakım nafakası alan bir birey ileriki dönemde çocuğun okula başlaması nedeniyle nafaka artırma davası açabilmektedir. Ki zaten nafaka artırma davalarına sıklıkla konu olan bir durumdur çocuğun okula başlaması nedeniyle nafaka artırma talebi. Nafaka artırma davası açacak olan kişiler bu durumu gerekçe göstererek çocuğun masraflarının arttığını bunun eğitim masraflarından kaynaklandığını belirtebilmektedir.

Nafaka artırma davalarına sıklıkla konu olabilen nafaka artırma gerekçelerinden birisi de alınan nafaka miktarı uzun yıllar enflasyon karşısında eriyebilmektedir. Bu durumda nafaka alan kişi nafaka miktarı artışı talebinde bulunmak amacıyla nafaka artırma davası açabilmektedir.

Nafaka unsuru daha önce de belirttiğimiz gibi kesin bir hüküm belirtmemektedir. Eşlerin anlaşmalı boşanma davası neticesinde boşanmış olmaları ve anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) içerisinde sabit bir nafaka belirtmeleri bu durumu değiştirmemektedir. Anlaşmalı boşanma davası açarak evlilik birliğini sonlandıran kişiler de nafaka artırma davası açarak hayat standartlarındaki düşüşün telafisi amacıyla nafakanın artırılmasını talep edebilmektedir.

 Nafaka Artırma Davası Nasıl Açılır?

Nafaka artırma davalarında nafaka artışına ilişkin hakim kanaati oluşturulabilmesi için bireylerin haklı bir gerekçe ile nafaka artırma talebinde bulunmaları gerekmektedir.

 

Peki bu haklı gerekçeler ne olabilir?

 

Nafaka artırma davalarına sıklıkla konu olan bir çok nafaka artırma nedeni bulunmaktadır. Çocuğun eğitim masraflarının artması, enflasyondaki değişim karşısında nafaka miktarının değer kaybı yaşaması, artan yaşamsal ihtiyaçlar… şeklinde bir çok örnek verilebilmektedir.

 

Diğer yandan nafaka artırma davası açacak bireyler her defasında nafaka artış davası açmama adına hakimden belirli bir nafaka artış oranı belirlemesini talep edebilmektedir. Bu nafaka artış oranı genellikle enflasyona bağlı olup Türkiye İstatistik Kurumunun belirlemiş olduğu tefe ve tüfe oranı kadar olmaktadır. Bu sayede bireylerde her değer kaybı karşısında bir nebze olsun korunmuş olmaktadırlar.

 

Nafaka artırım davası açarak mevcut hak kaybının giderilmesini isteyen kişilerin bu süreçte boşanma avukatı aracılığı ile nafaka artırma davası açması menfaatlerinin korunması adına bireylere mutlak fayda sağlamaktadır. O nedenle bireyin kendisini savunacağına inandığı en iyi boşanma avukatı ile bu süreci yönetmesi onlara mutlak fayda sağlamaktadır.

Etiketler: , , , ,

Nafaka Artırma Davası Hakkında Yapılan Yorumlar

  1. Fikret diyor ki:

    eşimi sevmiyorum yardım lütfen

  2. Serhan diyor ki:

    ben de bu konuda yardımlarınızı bekliyorum

Nafaka Artırma Davası Hakkında Yorum Yaz

İletişim

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Şehir (gerekli)

Konu

İletiniz

Son Yorumlar

Boşanma