Tekrar Evlenince Velayet Değişir Mi?

Boşanma Davası AvukatıVelayet8 Yorum21 Nisan 2015

Boşanma davalarında alınan velayet kararlarında belirleyici unsur çocuğun çıkarları olmaktadır. Hakimler de bu hususta çocuğa hangi tarafın daha iyi bir ortam sunacağı, daha iyi bir gelecek sağlayacağı gibi durumları gözeterek velayet kararını verirler. Velayet kararının verilmesi kesin hükümleri içermemektedir. Yani her ebeveyn çocuğunun menfaatleri doğrultusunda, çocuğunun velayetini talep edebilmektedir. Bu noktada merak edilen konulardan birisi de “tekrar evlenince velayet değişir mi” konusudur. Tekrar evlenince velayet değişirmi diye merak eden kişiler açısından böyle bir durum bulunmamaktadır. Yeniden evlenme çocuğun velayetinin değiştirilebilmesi için geçerli bir neden değildir. Fakat bu durumun istisnaları da bulunur. Tekrar evlenince velayet değişir mi diye merak eden kişiler açısından meşru bir neden ortaya koyulması durumunda velayetin değiştirilmesi sağlanabilir.

 

Çocuğumun Durumundan Rahatsızım

Çocuğunun velayetine sahip olmayan kişiler, eski eşlerinin tekrar evlenmek istemesi durumunda bu durumdan rahatsızlık duyabilmektedirler. Tekrar evlenince velayet değişir mi diyen bireyler bu rahatsızlıklarını, “çocuğumun üvey babayla yaşamasını istemiyorum, çocuğumun üvey anne ile yaşamasını istemiyorum, eski karım çocuğuma üvey baba getiriyor, eski kocam çocuğuma üvey anne getiriyor”… şeklinde ifade edebilmektedirler.

tekrar evlenince velayet değişirmi

tekrar evlenince velayet değişir mi

Tekrar Evlenince Velayet Değişir Mi

Eski eşinin tekrar evlenmesi velayetin değiştirilmesi için tek başına meşru bir neden olmamaktadır. Bireyler velayet değiştirme davası açabilirler fakat ortaya, çocuğun velayetinin değişmesi için somut bir neden koymaları gerekir. Bu neden her dava için farklılık gösterebilir. Örneğin çocuğun üvey anne yada üvey baba ile yaşamak istememesi, üvey anne ya da babanın çocuğa kötü davranması, üvey kardeşler ile şiddetli anlaşmazlık yaşanması… gibi nedenler ortaya koyulabilir. Ama burada esas unsur çocuğun menfaatleri olacağından dolayı, hakim kanaati oluşturulabilmesi için etkili bir savunma yapılması gerekir. O yüzden evlenince velayet değişir mi diyen kişinin bu hususta uzman bir avukatla velayet değiştirme davası açması önerilmektedir.

 

Velayet Değiştirme Davası Nasıl Açılır?

Evlenince velayet değişir mi diye merak eden ve çocuğunun üvey anne yada babayla yaşamasını istemeyen kişi, velayet değiştirme davası açmak için Aile Mahkemesine bu hususta başvuru yapmalıdır. Velayet değiştirme davası dilekçesi ile yapılacak olan bu başvuruda kişi, dilekçe içerisinde çocuğun velayetinin değişmesi için geçerli hukuki sebepleri açıkça ifade etmelidir. Velayet değiştirme davası zor bir süreçtir o nedenle bireylere bu konuda uzman bir avukat tarafından hukuki destek almaları önerilir.

Etiketler: , ,

Tekrar Evlenince Velayet Değişir Mi? Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. ibrahim diyor ki:

  boşanma dilekçesi nasıl hazırlanır

 2. Levent diyor ki:

  çocuğumun velayetini almak istiyorum

 3. Can diyor ki:

  Bu konuda sizden destek istiyorum

 4. Atiye diyor ki:

  Tekrar Evlenince Velayet Değişir Mi? konusunda yardım edebilir misiniz?

 5. mahmut diyor ki:

  İyi günler Tekrar Evlenince Velayet Değişir Mi? konusunda desteğe ihtiyacım var hukuki destek veriyor musunuz?

 6. Abdullah diyor ki:

  boşanma davası açmam gerek ne yapmalıyım

 7. Meftune diyor ki:

  boşanma davası açmam gerek ne yapmalıyım

 8. Leman diyor ki:

  boşanmak istiyorum ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum

Tekrar Evlenince Velayet Değişir Mi? Hakkında Yorum Yaz

İletişim

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Şehir (gerekli)

Konu

İletiniz

Son Yorumlar

Boşanma