Üvey Çocuğa Kötü Davranma Nedeniyle Boşanma

Boşanma Davası AvukatıBoşanma Nedenleri7 Yorum15 Aralık 2014

Evlilik içerisindeki kimi davranışlar boşanma nedeni olarak sayılan davranış biçimleridir. Üvey çocuğa kötü davranma evlilik birliğinin temelden sarsılması ile sonuçlanacaktır. Bireyler üvey çocuğa kötü davranma nedeniyle boşanma davası açabilirler. Medeni Kanun birlikte yaşamanın eşlerden beklenemeyecek derece evlilik birliğinin sasrsılmasının boşanma nedeni olarak sayılacağına hükmetmektedir.

 Üvey Çocuğa Kötü Davranma

Üvey çocuğa kötü davranma, farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Üvey çocuğun sürekli dövülmesi, üvey çocuğun diğer çocuklardan farklı muamele görmesi ya da üvey çocuğun diğer çocuklardan ayrılması, üvey çocuğa psikolojik ve fiziksel şiddet uygulanması, üvey çocuğun aç bırakılması, üvey çocuğa yeterli ilgi ve alakanın gösterilmemesi gibi davranışlar boşanma nedeni olarak sayılan hallerdir.

 

Üvey çocuğa karşı kötü muamele nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin boşanma davası açmaları gereken yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir. Bireyler üvey çocuğun maruz kaldığı tutum ve davranışlar nedeniyle boşanma davası açmak istemeleri durumunda ikamet adreslerinin bulunduğu yerdeki Aile Mahkemelerine boşanma davası açabilirler.

Üvey çocuğa kötü muamele nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin boşanma dilekçeleri boşanma davasının seyri açısından önemlidir. Zira boşanma dilekçesinin hukuki temellere dayandırılmaması boşanma davası süresini ve sonucunu direk olarak etkileyecektir. Bu nedenle bireyler boşanma davası açarken uzman bir boşanma avukatı ile bu süreci yürütmeleri önerilmektedir.

 Üvey Çocuğa Kötü Davranma Nedeniyle Boşanma

Üvey çocuğun maruz kaldığı kötü muamele nedeniyle açılacak boşanma davalarında bu davranışların ispatı, davayı açan kişiye aittir. Davacı üvey çocuğa kötü davranıldığını farklı şekillerde ispatlayabilir. Bu noktada çocuk için darp raporu alınabileceği gibi, tanık beyanları ya da psikolog raporu da boşanma davasında delil olarak kullanılabilmektedir. Üvey Çocuğa Kötü Davranma Nedeniyle Boşanma  davası açarken bireylerin hak kaybı yaşamamaları için uzman bir boşanma avukatı tarafından destek almaları önerilir.

Üvey çocuğa kötü davranıma sonucu boşanmak isteyen kişilerin boşanma süreci içerisinde velayet mal paylaşımı nafaka ve tazminat gibi konularda yasal haklarının korunabilmesi adına boşanma avukatı onlara hizmet vermektedir. Boşanma davası da dahil olmak üzere hiç bir dava türü için avukat tutulması zorunlu olmasa bile boşanma avukatı tutulması bireylerin hak kaybına uğramamaları açısından önemlidir.

 

Etiketler: , , , , ,

Üvey Çocuğa Kötü Davranma Nedeniyle Boşanma Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. Deniz diyor ki:

  Merhaba adım Deniz boşanma konusunda yardımcı olabilir misiniz?

 2. Nalan diyor ki:

  Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş

 3. Sedat diyor ki:

  boşanma konusunda hukuki destek istiyorum

 4. Dursun diyor ki:

  boşanma avukatı konusunda önereceğiniz birileri var mı

 5. gülçe diyor ki:

  Üvey Çocuğa Kötü Davranma Nedeniyle Boşanma konusunda ne yapmam gerekiyor

 6. ibrahim diyor ki:

  çocuğumun velayetini almak istiyorum

 7. Berna diyor ki:

  Boşanma avukatı bulmam konusunda yardım edebilirmisiniz

Üvey Çocuğa Kötü Davranma Nedeniyle Boşanma Hakkında Yorum Yaz

İletişim

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Şehir (gerekli)

Konu

İletiniz

Son Yorumlar

Boşanma