Velayetin Değiştirilmesi Davası

Boşanma Davası AvukatıVelayet10 Yorum10 Kasım 2014

Boşanma davalarında verilen çocuğun velayetine ilişkin kararlar kesin hüküm niteliğinde olmamaktadır ve boşanmış bireylerin değişen yaşam koşullarına göre velayet de değişebilmektedir. Boşanma sonrası çocuğun velayetini alan taraf açısından çocuğun her zaman velayetinin onda olacağı gibi bir kesin hüküm bulunmaz. Velayetin değiştirilmesi adına bireylerin bu süreçte dava açmaları gerekir. Velayetin değiştirilmesi davası açacak olan kişilerin, mevcut velayet kararının tersi bir karar alabilmeleri için çocuğun menfaatlerinin kendisi ile daha fazla korunacağı yönünde hakim kanaati oluşturmaları şarttır.

Velayetin Değiştirilmesi Davası Nasıl Açılır?

Velayetin değiştirilebilmesi için hakimler de açılacak olan velayet değiştirme davası içerisinde çocuğun menfaatini gözetmektedirler. Değişen yaşam koşulları, velayeti alan kişinin haysiyetsiz yaşam sürmesi,velayeti almak isteyen kişinin çocuğa daha iyi bir gelecek sunabilecek olması gibi pek çok unsur velayetin değiştirilmesi davalarına konu olmaktadır.

Bireyler velayetin değiştirilmesi talebi ile dava açmaları durumunda dava içerisinde çocuğun menfaatlerinin korunması adına kendisi ile yaşamasının gerekliliği konusunda hakimi ikna etmelidir. Bu hususta çocuğun daha iyi bir eğitime kavuşturulması, çocuğun daha sağlıklı bir evde büyüyecek olması, çocuğun huzurunun sağlanması adına daha iyi şartlar sunulması… ve benzeri bir çok olay çocuğun velayetinin değiştirilmesi davalarında velayet değişikliği kararı alınmasını sağlayabilmektedir.

Velayetin Değiştirilmesi Davası Nedenleri

Diğer yandan velayetin değiştirilmesi talebiyle dava açacak olan kişilerin duruşma içerisinde hakim kanaati oluşturarak çocuğunu alabilmeleri için öne sürebilecekleri bir başka neden ise velayet sahibi eski eşin haysiyetsiz yaşam sürdüğünü ispatlamasıdır. Haysiyetsiz yaşam sürülen bir ortam içerisinde çocuğun ruhsal gelişimi olumsuz etkileneceğinden dolayı velayetin değiştirilmesi kararı alınabilmektedir.

Velayetin değiştirilmesi davası açacak olan kişilerin bu süreçte uzman bir boşanma davası avukatı ile iletişime geçmeleri onların taleplerinin yerine getirilmesi adına müvekkillere mutlak fayda sağlamaktadır. Her ne kadar bu konuda boşanma avukatı tutulması zorunlu olmasa bile boşanma avukatı tutmak çocuğun geri alınması adına önemlidir.

Etiketler: , , , , ,

Velayetin Değiştirilmesi Davası Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. Aynur diyor ki:

  anlaşmalı boşanma hakkında yardım istiyorum

 2. Nazlı diyor ki:

  Velayetin Değiştirilmesi Davası hakkında yardımcı olmanızı rica ediyorum

 3. gülçe diyor ki:

  boşanacağım ama dava süreci hakkında bilgim yok ne yapmalıyım

 4. erkin diyor ki:

  eşimi artık sevmiyorum ne yapmalıyım

 5. Caner diyor ki:

  boşanma konusunda yardım istiyorum

 6. ismet diyor ki:

  boşanma hakkında soru sormak istiyorum

 7. kamile diyor ki:

  boşanmak istiyorum Velayetin Değiştirilmesi Davası konusunda size danışabilir miyim

 8. mikail diyor ki:

  boşanma davası avukatı arıyorum

 9. Dursun diyor ki:

  Velayetin Değiştirilmesi Davası hakkında yardımcı olmanızı rica ediyorum

 10. Fikret Terzi diyor ki:

  Öncelikle iyi çalışmalar dilerim.Biz eşimle 3 yıl önce anlaşmalı olarak boşandık o zaman oğlum 6 yaşındaydı ve oğlumun velayetini annesine vermiştim şimdi oğlum 10 yaşını bitirdi ve 4 e gidiyor fakat annesinin yanında hiç mutlu değil sürekli oğlumu bana karşı kışkırtıyorlar ve benim hakkımda hep kötü sözler söylüyorlar ama onlar böyle yaptıkça ve oğlum da doğruları gördükçe bana karşı aşırı bir bağımlılık duymaya başladı ve baba ben onların yanında hiç mutlu değilim annem ve ananem benim psikolojimi bozdular iyice ne olur dava aç ben senin yanında yaşamak istiyorum diyor ve bende velayet davası açmaya karar verdim elimdeki deliller oğlumun bana facebooktan yazdıkları baba eğer velayet davası açmazsan kendimi öldürürüm gibi sözler yazıp duruyor ve oğlumun mahkemede yapacağı şahitlik acaba velayet davası açsam kazanma şansım nedir.Ev kendi evimiz ben sigortalı bir işte çalışıyorum oğlumun burda çok güzel bir odası da var ve oğlum her tatilde buraya geldiğinde annesinin yanına gitmek istemiyor eğer cevap yazarsanız çok memnun olurum.Sofrada oğlumun sevmediği yemek olursa annesi siktir git kalk sofradan anne buna yemek falan verme açlıktan gebersin falan diyormuş hatta geçen gün oğlum anane ayağım çok ağrıyor biraz masaj yaparmısın demiş oda canın çıksın bıktım senden demiş oğlum bunları bana hep facebooktan yazdı oğlum bunları hem mahkemede hemde gerekirse pedagog uzmanlara anlatacak daha bunun gibi çok şey var.Velayet davası açarsam kazanma şansım sizce yüzde kaçtır.Hakim mahkemede oğluma sorarmı annenle mi babanla mı yaşamak istiyorsun diye eğer sorarsa babamla yaşamak istiyorum diyecek ve hakim oğlumun isteğini yerine getiri mi?
  teşekkürler

Velayetin Değiştirilmesi Davası Hakkında Yorum Yaz

İletişim

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Şehir (gerekli)

Konu

İletiniz

Son Yorumlar

Boşanma